16 Ekim 2019 Dünya Gıda günü kutlu olsun!

Dünya Gıda Günü nedir ve ne için düzenleniyor? Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl bir tema belirlenerek 'Dünya Gıda Günü' olarak kutlanıyor. Peki Dünya Gıda Gününün bu yılki teması ne? Bu yıl hangi etkinlikler yapılacak?

DÜNYA 16.10.2019, 09:31
16 Ekim 2019 Dünya Gıda günü kutlu olsun!

Dünya Gıda Günü' nün 2019 teması: 'Sağlıklı Beslenme'

Günümüz de en çok karşılaşılan problemlerin küreselleşme, kente göç ve buna bağlı olarak, yaşam standartları artarken hızlı yaşamaya çalışmak olduğunu biliyoruz. Bu gibi olumsuz etkiler, beslenme düzenini de en çok etkileyen faktörlerden biri haline geliyor. Özeliikle hızlı yaşama adapte olmak, hızlı tüketilmeye yönelik gıdalara olan yönelimimizi artırırarak beslenme düzenimizi değiştiriyor. Beslenme düzenimiz değiştikçe, mevsimsel, esasen bitkisel ürünlere dayalı, lifçe zengin yiyecekleri terk edip tamamen rafine nişasta, şeker, yağ, tuz, işlenmiş gıda, et ve diğer hayvansal ürünlere yöneldik.

Fast food restoranları ve paket servis en çok tercih edilen beslenme alternatifi

Sağlıksız diyetlerin yanında hareketsiz yaşam tarzı, beslenme koşulları ve yaşam şartları, obezite oranlarının hızlı bir şekilde artmasına yol açtı. Üstelik bu yalnızca gelişmiş ülkeleri değil, açlık ve obezitenin aynı anda görüldüğü düşük gelirli ülkeleri de etkiliyor.

Bugün ne yazıkki dünya genelinde 670 milyon yetişkin, 5 – 19 yaş aralığındaki 120 milyon çocuk ve genç obezite ile mücadele ediyor. 5 yaşın altındaki 40 milyon çocuk aşırı kilolu olduğu için sağlık durumları kötüye gidiyor. Bunun yanında, 820 milyon insan açlıkla karşı karşıya. Sağlıksız bir beslenme biçimi, bulaşıcı olmayan hastalıklara (kalp damar hastalıkları, diyabet ve belirli kanser türleri) bağlı ölümlerde en büyük risk faktörü olarak kabul edilirken, dünya genelinde her 5 ölümden 1’inden sorumlu olan sağlıksız yeme alışkanlıkları, yılda 2 trilyon dolarlık maliyetiyle ülkelerin sağlık bütçelerinde de önemli bir yer tutuyor. Obezite ve diğer kötü beslenme biçimleri, neredeyse her 3 kişiden 1’ini etkiliyor. Mevcut verilere dayalı tahminler, bu sayının 2025 itibariye her 2 kişiden 1’i olarak artacağını öngörüyor. Fakat tüm bu kötü etkilere rağmen kötü beslenme tiplerini azaltmak için uygulanabilir çözümler de var.

Dünya Gıda Günü Etkinlikleri – 2019

Her yıl Dünya Gıda Günü’nü kutlamak amacıyla dünya genelindeki 130’a yakın ülkede çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir. Bunlar arasında maratonlar, açlık yürüyüşü, sergiler, kültürel performanslar, yarışmalar ve konserler yer almaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Gıda Günü vesilesiyle dünyanın birçok yerinde farklı etkinlikler düzenlenecek.  Bir etkinlik de Türkiye’de, 17 Ekim, Perşembe tarihinde İstanbul Fairmont Quasar otelinde düzenlenecek. 5. Sürdürülebilir Gıda Zirvesi hakkında daha fazla bilgi almak için etkinliğin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Türkiye dışında düzenlenecek başlıca diğer etkinlikler ise şu şekilde:

Roma’da Dünya Gıda Günü seromonisi

Barselona’da dünyanın en büyük dış mekan reklamcısı JCDecaux SA işbirliğinde yapılacak Dünya Gıda Günü – Sağlıklı Beslenme kampanyası yapıyor.

Bişkek’te yapılacak Dünya Gıda Günü etkinliği

FAO, bu yıl yapılacak tüm etkinlikleri gösteren bir harita hazırladı. Haritayı FAO internet sitesinden interaktif olarak da inceleyebilirsiniz.

Yerelde ise, her yıl yapılan Yenimahalle Dünya Gıda Günü etkinliği bu yıl da gerçekleştirildi. FAO Türkiye, 14 Ekim’de düzenlenen etkinliği resmi Twitter hesabında paylaştı.

Dünya Gıda Günü sosyal medyanın da gündeminde

Uluslararası Kuruluşların Türkiye şubeleri Gıda Günü’ne günler kala hatırlatmalar yaptı.

BM Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye 

Dünya Gıda Günü nedir? Neden düzenleniyor?

BM’nin belirlediği tema ile iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkisi, günümüzde yaşanan ve önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacağı öngörülen besin yetersizliğine dikkat çekilmesi hedefleniyor.

Neden düzenleniyor?

Dünya Gıda Günü kapsamında her yıl açlık, açlıkla mücadele, yetersiz beslenme, kaynakların paylaşımı gündeme getiriliyor. İnsanoğlunun hayatını sürdürebilmesi için zaruri ihtiyaçlarından olan gıda için tarımsal üretimin önemine dikkat çekiliyor.

Düzenlenen etkinlikler kapsamında, dünyadaki açlık problemlerine işaret edilerek, adaletsiz gıda paylaşımı, ülkeler ve gıda üretimi – tüketimi, yeterli ve dengeli beslenmenin önemi konuşuluyor.

Ne zamandan beri düzenleniyor?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), 1945’te kurulduğu tarih olan 16 Ekim’i her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutluyor. FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü etkinliklerinde; gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konular gündeme taşınarak bugün de büyük önem arz eden açlık ve gıda israfı konularına dikkat çekilmeye çalışılıyor.

Dünya Gıda Günü’nde; dünyadaki açlık problemlerinin belirlenmesi ve çözüm yollarının gösterilmesi, ülkeler arasındaki gıda üretimi birlikteliğinin sağlanması, gıdaların üretimi-tüketimi ve satış noktalarındaki hijyen ve sanitasyon etkinliğinin sağlanması ile yeterli ve dengeli beslenmenin öneminin belirtilmesi amaçlanıyor.

Gıda güvenliği insan sağlığı için kritik öneme sahip

Gıda güvenliği ile yeterli ve dengeli beslenme konusu gün geçtikçe Türkiye’de de önemini artırıyor. Bu noktada,  çiftlikten sofraya  kadar ürünün her süreçte kontrol ve denetiminin insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığı sıkça vurgulanıyor.

Uzmanlar her öğünde sofralarda dört ana besin grubundan süt, et-yumurta, ekmek-tahıl, sebze-meyve bulunmasına özen gösterilmesi gerektiğine işaret ediliyor.

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması ve üreticilerin üretime devam etmesi gerekliliğine dikkat çekilen bu günde, topluma güvenli gıda sunmanın da son derece önemli olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, dünyada giderek azalan su kaynaklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında da bilgi paylaşımı yapılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda gıda günü'nde neler oldu? 2018 teması neydi?

Bu tema, 2030 yılına kadar tamamlanması hedeflenen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden de bir tanesi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından başlatılan ve her yıl tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü’nün bu yılki teması “2030’da #SıfırAçlık olan bir dünya mümkün”. ‘Eylemlerimiz Geleceğimizdir’ sloganı ile düzenlenen etkinlikler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin 2’ncisi olan Sıfır Açlık konusunda dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir broşür yayınladı. Bu yılki temasında farkındalığın artırılmasına dikkat çekmek üzere “hashtag” kullanan FAO, ilgili görsellerinde “Eylemlerimiz Geleceğimizdir” sloganını kullandı. “2030’da #SıfırAçlık olan bir dünya mümkün” (A #ZeroHunger world by 2030 is possible) temalı gün ülkemizde ve dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Yorumlar (0)