1 milyon kişi Charlie Hebdo'yu protesto etti

Çeçenistan'da, Hazreti Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanmasını protesto etmek amacıyla "Ben Muhammed Peygamberi seviyorum" mitingi düzenlendi.

DÜNYA 19.01.2015, 21:03 19.01.2015, 21:16
1 milyon kişi Charlie Hebdo'yu protesto etti
Rusya'ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti'nde, Hazreti Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanmasını protesto etmek amacıyla "Ben Muhammed Peygamberi seviyorum" mitingi düzenlendi.

Çeçenler sabah saatlerinden itibaren başkent Grozni'deki "Çeçenistan'ın Kalbi" camisine gelmeye başladı.

Ellerinde "Biz Hazreti Muhammed'i seviyoruz", "Ellerinizi Peygamberimizden çekin", "Biz karikatürlerin yayınlanmasına karşıyız" yazılı dövizler taşıyan katılımcılar, "Ey Allah'ın Resulu biz seni seviyoruz" dedi, salavat ve tekbir getirdi.

Yüz binlerce kişinin katıldığı mitingte Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Avrupa'daki gazeteciler ve siyasetçilerin sahte ifade özgürlüğü ve demokrasi kılıfı altında "hakaret ve kültürsüzlük özgürlüğü" geliştirdiğini ve milyonlarca inançlı insanın duygularına hakaret ettiğini söyledi.Kadirov, şöyle devam etti:
"Bugün, bütün Müslümanların kutsalı olan Hazreti Muhammed'e karikatür yoluyla hakaret edenlere ve onları destekleyenlere karşı itirazımızı bildiriyoruz. Fransa yönetimi, saldırıyı düzenleyenleri ve karikatürü yayınlayanları kınamak yerine, kan dökülmesine neden olanları desteklemek için sokak gösterisi düzenledi. Biz bugün Peygamberimize karşı yapılan hakaretin kabul edilmez olduğunu ve gerektiğinde onun için kendimizi feda etmeye hazır olduğumuzu gösteriyoruz. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. İslam barış ve dayanışma dinidir.  Biz kendi ülkemizde ve dünyada istikrarın sağlanmasını istiyoruz."

Mitinge, Grozni ve Mahaçkale Patriği de katıldı
Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin de Müslüman toplumunun hiçbir dine ve değerlere saldırılmasını kabul etmediğini vurgulayarak, "İslam barış demektir ve bu bir hakikattir. Hiç kimse dinimize terör damgası vuramaz. Burada toplanarak karikatürler hayır diyoruz" ifadelerini kullandı.

Grozni ve Mahaçkale Patriği Varlaam, Rusya Ortodokslarının Müslüman kardeşlerinin yanında olduğunu belirterek Hazreti Muhammed'e ve insanların dini duygularına hakaret edenlere, dinler arasında nefret uyandırmaya çalışanlara  karşı olduklarını dile getirdi.

Miting Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri müftü ve dini temsilcilerinin konuşmalarıyla devam etti.

"Ben Muhammed Peygamberi seviyorum" mitingi, meydanda toplu halde kılınan öğle namazının ardından sona erdi.İran'da protesto
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, İran’ın başkenti Tahran’daki Fransız Büyükelçiliği önünde de protesto edildi.

Hazreti Muhammed’e hakaret eden dergiyi protesto eden eylemciler farklı dillerde “Hz. Muhammed’i seviyorum” yazılı pankartlar taşıyan kalabalık, “Fransa ve Siyonizm'e ölüm!”, “Utan Fransa!” “Amerikalı İŞID’e ölüm!”, “Fransa Büyükelçisi gönderilsin!”, “Fransa ve Siyonizme ölüm!”, “Utan Fransa!”, “Amerikalı İŞID’e ölüm!” “Lebbeyk Ya Muhammed!”, “Hüseyin şiarımız, şehadet iftiharımızdır!” sloganları attı.

Göstericilerden bazıları ise İsrail’in dün Golan Tepeleri’ne düzenlediği saldırıda yaşamını yitiren üst düzey Hizbullah komutanlarından İmad Muğniye’nin oğlu Cihad Muğniye’nin fotoğraflarını taşıdı.

Fransa ve İsrail bayraklarını ateşe veren göstericiler, Fransa Büyükelçiliğinin bulunduğu caddedeki sokaklardan birinin adını simgesel olarak “Muhammed Resulullah” olarak değiştirdi.

Gösteriye katılan Milletvekili Ahmet Tevekküli, Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırının “Kurgudan ibaret olduğunu ve Mossad ile CIA ajanları tarafından gerçekleştirildiğini” savundu. Tevekküli ayrıca İran Dışişleri Bakanlığını Fransa’ya gereken cevabı vermemekle eleştirdi.Gazze'de protesto
Charlie Hebdo'nun "Hazreti Muhammed'e hakaret eden karikatürler" yayınlaması Gazze'de de protesto edildi.

"İslam Bloğu" örgütü adlı öğrenci yapılanmasının Gazze'de düzenlediği gösteriye katılan öğrenciler, "Canımız sana feda olsun Ya Rasulullah" yazılı pankart açarak, attıkları sloganlarla son sayısında da Hazreti Muhammed'e hakaret eden karikatürler yayınlayan Charlie Hebdo dergisine olan tepkilerini dile getirdi.

İslam Bloğu Başkanı Hani Mukbil, Charlie Hebdo dergisinin karikatürleri yayımlamasını kınayarak, "İslam'ın kutsal değerlerine ve Hazreti Muhammed'e hakaret eden eylemde ifade özgürlüğü yoktur" dedi.

Grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.
Yorumlar (0)
24°
açık