Gündem

Dünya Sağlık Örgütü’nden flaş ‘maske’ açıklaması!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüse karşı korunmak için en önemli kural olan maskeyle ilgili açıklamalarda bulundu. DSÖ, maske kullanımıyla ilgili önerisini değiştirerek, sağlıklı kişilerin de maske kullanması gerektiğini belirtti. Öte yandan kumaş maskelerin de doğru kullanılması kaydıyla kullanılabileceğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maske kullanımıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. DSÖ, koronavirüsten korunmak için maske kullanımıyla ilgili önerisini değiştirerek, sağlıklı kişilerin de maske takmasını önerdi ve  “Hükümetlere, halkı maske takmaya teşvik etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi. Öte yandan doğru kullanıldığı taktirde kumaş maskeyi de tavsiye etti.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsten korunmak için maske takılması konusundaki önerisini değiştirdi. DSÖ’den yapılan açıklamada, koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla kamusal alanlarda maske kullanılması uyarısı yapıldı. DSÖ, daha önce yaptığı açıklamalarda, sağlıklı kişilerin maske takmasının gerekli olduğuna ilişkin yeterli derecede kanıt bulunmadığını belirtmişti.

KUMAŞ MASKE TAKILABİLİR

Dünya Sağlık Örgütünden Dr. Maria Van Kerkhove, hastalığın bulaşma riskinin bulunduğu bölgelerde doğru kullanılması durumunda kumaş maske takılabileceğini söyledi. Maske ile potansiyel damlacıkların bulaşmasının engellendiğine ilişkin kanıtlar elde edildiğini ifade eden Kerkhove, sosyal mesafenin de korunması gerektiğini hatırlatarak “Hükümetlere, halkı maske takmaya teşvik etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Son verilere göre bugüne kadar dünya genelinde 6.8 milyon koronavirüs vakası tespit edilirken, 398 bin 260 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Etiketler

İlgili Makaleler