Gündem

Dünya Sağlık Örgütü’nden 2. dalga açıklaması! Tarih verildi

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Koronavirüsle mücadele devam ederken Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan 2. dalga açıklaması geldi. DSÖ, 2. dalga için uyarı yaparken, sonbaharı işaret etti. 

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı kasıp kavurdu. Salgınla mücadele devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2. dalgaya ilişkin açıklamalarda bulundu. DSÖ, milyonlarca insanı enfekte eden ve hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs için 2. dalganın beklendiği tarihi duyurdu.

Koronavirüs salgınında küresel vaka sayısı 8.5 milyonu geçerken Dünya Sağlık Örgütü, sonbahar aylarında ikinci dalga beklendiğini duyurdu.

DSÖ’nün Avrupa Bölge sorumlusu Dr. Hans Kluge, tüm ülkelerin bulaşma ve vaka takibi konusunda hemen adım atmaları gerektiğini söyledi. DSÖ yetkililer, tüm ülkeleri hızlı ve etkili test, vaka takibi ve izolasyon konusunda çalışmaya çağırıyor.

SONBAHARDA 2. DALGA

Sonbaharda baş gösterebilecek ikinci dalga Kovid-19 salgını için DSÖ, bulaşma takibi ve olası karantina uygulamalarını birleştirecek bir strateji geliştirmeye çalışacak.

Rusya’daki bir DSÖ tesisinde yapılan toplantıya katılan Dr. Hans Kluge, sonbahar mevsiminin ‘yüksek olasılıkla’ sayılarda artışa neden olacağını, tıpkı yıl sonunda grip vakalarında artış yaşandığı gibi Kovid-19 vakalarında da artışlar görülebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu