BilimSağlık

Dünya güzel haber bekliyor!

Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca'nın ortaklaşa geliştirdiği koronavirüs aşısının klinik denemelerine yeniden start veriyor.

Oxford Üniversitesi, koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika açıklama yaptı. Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca’nın beraber geliştirdiği koronavirüs aşısının klinik denemelerinin, yeniden başlayacağını duyurdu. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, bir gönüllüde çıkan hastalık nedeniyle çalışmalarını durdurduklarını hatırlatarak, “Hem bağımsız güvenlik inceleme komitesi hem de İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Ajansının tavsiyelerinin ardından denemeler, Birleşik Krallık’ta yeniden başlayacak denildi.

GÖNÜLLÜ OLUMSUZ REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Oxford Üniversitesinin Kovid-19 aşısı denemeleri, bir gönüllüdeki olumsuz reaksiyon nedeniyle pazar günü askıya alınmıştı. New York Times gazetesi, İngiltere’deki denemelerde bir katılımcıda, transvers miyelit (omurilikte iltihap) geliştirdiğini iddia etmişti. AstraZeneca, prosedürler gereği bağımsız bir komitenin durumu incelemesi için çalışmaların durdurulduğunu ve bunun aşı çalışmalarında olağan bir durum olduğunu bildirmişti.

Birkaç dozda uygulanacak olan aşı adayının, İngiltere, ABD, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan’da üçüncü aşama denemeleri yapılıyor. Üçüncü aşama, onay öncesi son aşama olarak görülürken, bugüne kadar İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da onbinlerce kişide aşı adayı denenmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler