Gündem

Dünya bunu konuşuyor! Gökbilimciler tarafından ilk kez görüntülendi!

CNN'den alınan habere göre Avrupa Güney Gözlemevinin Çok Büyük Teleskop vasıtasıyla güneş sistemine göre daha genç bir sistede yer alan bir yıldızın yörüngesinde bulunan bebek gezegen ilk kez gökbilimciler tarafından görüntülendi.

CNN’den alınan bir habere göre Gökbilimciler tarafından ilk kez bir bebek gezegenin doğuşu gözlemlendi. Araştırmanın sonuçları, “Astronomy & Astrophysics” dergisinde yayımlandı.

BEBEK GEZEGENİN OLUŞUMU GÖZLEMLENDİ
Şili’de yer alan Avrupa Güney Gözlemevinin (ESO) Çok Büyük Teleskop (VLT) vasıtasıyla Dünya’dan 520 ışık yılı uzaklıkta genç bir yıldız olan AB Aurigae’nin etrafında bebek gezegenin oluşumunu görüntüledi.

YOĞUN TOZ VE GAZ
VLT ile elde edilen görüntülerde AB Aurigae’nin etrafında dönen, yoğun bir toz ve gaz diskinin içinde spiral bir yapı tespit edildi. Bilim adamları spirallerin, bebek gezegenlerin doğuşunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

BEKLENEN BİR SONUÇ OLDUĞU BİLDİRİLDİ
Fransa’daki Bordeaux Astrofizik Laboratuvarından ve araştırmanın yazarlarından Anne Dutrey, spiral görüntünün, gezegen oluşumunun teorik modellerinden beklenen bir sonuç olduğunu ifade etti.