Genel

Düğün yasağı ne zaman kalkacak? Düğünlere getirilen kısıtlamalar nelerdir?

Corona virüsü vaka sayısının artması nedeniyle Türkiye’de tedbirler arttırılmıştı. Bu kapsamda düğün, nişan, kına, sünnet düğünü, etkinlik ve organizasyonlar için uygulanan yasakların ne zaman kalkacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Bu sene evlenmek isteyen vatandaşlar düğün yasaklarının ne zaman kalkacağını araştırıyorlar. Ancak düğün yasaklarının ne zaman biteceği ve düğünlerin ne zaman normale döneceğimiz hakkında resmi açıklama henüz yapılmış değil. Peki, düğünlere getirilen kısıtlamalar nelerdir?

Düğünlere getirilen kısıtlamalar:

81 ilde; sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere müsaade edilmeyecek.

Nikah merasimi şeklinde yapılabilecek düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanacak.

Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeni, fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğünler ile nikahlarda, oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.