Gündem

DSÖ’den virüs açıklaması: İlk ölümcül vaka yaşandı!

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) korkutan bir açıklama geldi. Virüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti. DSÖ, ilk ölümcül vakanın yaşandığını bildirdi.

DSÖ’den kuş gribinin bir altı olan A(H5N2) virüsüyle ilgili açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, A(H5N2) virüsü sebebiyle ilk ölümün yaşandığı doğrulandı. Buna göre, Meksika sağlık makamlarının DSÖ’ye, insanlarda A(H5N2) virüsü ile enfekte olduğu doğrulanmış ölümcül bir vakayı bildirdiği kaydedildi.

İLK ÖLÜMCÜL VAKA GERÇEKLEŞTİ

Vakanın, bir Meksika eyaleti sakininde tespit edildiği belirtilirken, bunun dünya genelinde laboratuvar tarafından doğrulanmış ve ilk kez bir insanda görülen A(H5N2) vakası olduğu bildirildi. Açıklamada, Meksika’da ilk kez bir kişide A(H5N2) virüsü enfeksiyonu görüldüğü de yer aldı.

Bu vakada “virüse neden maruz kalındığının” kaynağının şu anda bilinmediği kaydedilirken, Meksika’daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsünün görüldüğünün rapor edildiği hatırlatıldı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Hazır olun yeni pandemi geliyor ve bu sadece an meselesi” ifadelerini kullanarak riske dikkat çekti.

Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne göre, yeni bir tür olan A(H5N2) virüsünün neden olduğu insan enfeksiyonunun, halk sağlığı üzerinde yüksek etki potansiyeli olduğu vurgulanan açıklamada, “Mevcut bilgilere dayanarak DSÖ, bu virüsün genel nüfusa yönelik mevcut riskini ‘düşük’ olarak değerlendiriyor.” denildi.