GenelGündemSağlık

DSÖ’den uyarı! Bu son salgın olmayacak!

Dünya Sağlık Örgütü, Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus yaşanan koronavirüs salgını hakkında korkutucu açıklamalarda bulundu.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankasının ortak bir kurumu olan Küresel Hazırlık İzleme Kurulu’nun (GPMB), koronavirüs salgını izleme raporunun açıklandığı etkinlikte konuştu.

Salgının, dünyanın pek çok ülkesinde sağlık sistemleri, ekonomiler ve toplumları altüst ettiğini vurgulayan Ghebreyesus, ayrıca salgının pek çok kişinin yaşamına ve geçim kaynaklarına mal olduğuna dikkati çekti.

Ghebreyesus, “Gelişmiş sağlık sistemlerine ve güçlü ekonomilere sahip ülkeler bile bunalmış durumda ancak başarılı olan ülkelerin çoğu SARS, MERS, H1N1, Ebola ve diğerleri gibi önceki salgınlardan ders almış olanlar.” diye konuştu. “Bu ne en son salgın ne de en son küresel acil sağlık durumu olmayacak.” uyarısında bulunan Ghebreyesus, gelecekteki salgınların önüne geçilebilmesi için “doğru siyasi ve finansal yatırımlar” yapılması çağrısı yaptı. Ghebreyesus, böylelikle gelecek nesillerin salgın tehlikelerinden korunabileceğini söyledi.

TEDBİR ALMAZSAK SONUÇLARI DAHA KÖTÜ OLACAK

İnsanların yaşanılanlardan ders çıkarması gerektiğini altını çizen Ghebreyesus; “”Bir sonraki acil sağlık durumunun ne olacağını bilmiyoruz ama bunun geleceğini biliyoruz. Hazırlıklı olmalıyız. Bu korku tellallığı değil, bir eylem çağrısıdır. Tüm bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekli araçlara ve bilgi birikimine sahibiz. Bu küresel tehditlerle ancak birlikte dayanışma içinde ve uzun vadeli iş birliğiyle mücadele edebiliriz.2020’nin tüm insanlık için bir “uyarı işareti” olduğunu belirten Ghebreyesus, “Kovid-19 salgını insanlık için korkunç bir maliyet oluşturdu. Bunlar zor kazanılan derslerdi. Onlardan öğrenmeliyiz ve daha iyi inşa etmeliyiz” ” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu