Gündem

DSÖ’den korkutan açıklama: Geçen haftaya göre yüzde 12 arttı!

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), salgınla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. DSÖ açıklamasında bu yılki ölümlerin geçen yıla göre daha fazla olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen hafta koronavirüs vakalarının yüzde 12 arttığını belirtti. Buna göre, geçen hafta 3,4 milyondan fazla yeni koronavirüs vakası görüldü. Bu rakamın önceki haftaya göre yüzde 12’lik bir artış olduğu bildirildi.

VAKALARIN EN ÇOK ARTTIĞI ÜLKELER

DSÖ geçen hafta en büyük vaka artışlarının Endonezya, İngiltere, Brezilya ve Hindistan ve ABD’de olduğunu belirtti. DSÖ bu nedenle ülkeleri yıl sonuna kadar nüfuslarının en az yüzde 40’nı aşılamaya çağırdı.

BM sağlık örgütü, şimdiye kadar dünyada vurulan 3 milyardan fazla aşının ise sadece yüzde 1 kadarının yoksul ülkelerde vurulduğuna dikkat çekti.

Örgütün açıklamasında Koronavirüs’ten ölenlerin sayısının ise düşmeye devam ettiği ve geçen hafta 57 bin kadar kişinin öldüğü kaydedildi.

‘BU YILKİ ÖLÜ SAYISI GEÇEN YILKINKİNDEN DAHA FAZLA’

Bu arada, DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, korona salgınının dünyanın başarısız olduğu bir test olduğunu söyledi.

Ghebreyesus Tokyo’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, “4 milyondan fazla kişi öldü ve ölmeye devam ediyor. Daha şimdiden, bu yılki ölü sayısı geçen yılınkinden daha fazla. Eğer salgının bittiğini düşünen varsa, hayal aleminde yaşıyor” dedi.