Ekonomi

Döviz yükseldi, altın fırladı ve borsa çakıldı!

Dolar bir günde yükseliş rekoru kırarak 8,55 TL seviyesini geçerek rekor kırdı. Ardından, sabah yapılan açıklamalar sonrasında dolar kuru 7,80 seviyelerine kadar geriledi. Şuanda dolar 7,88 liradan, Euro ise 9,36 liradan işlem görüyor… Döviz artışları yanı sıra gram altında ki artışlar borsada çalkantılara sebep oldu ve bugün 2 defa borsa işlemleri durdu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Lütfü Türkkan, ekonomide ki bu olumsuz gidişten dolayı hükümeti suçladı. Türkkan şu açıklamalarda bulundu;

Piyasaların Güveni Kırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan dört buçuk ay önce atadığı Merkez Bankası Başkanını bir gece yarısı operasyonuyla aniden görevden alarak piyasaları negatif yönde hızlandırmıştır. Döviz yükseldi, Türk lirası değer kaybetti, altın fırladı, borsa çakıldı, 2 kere de borsada işlem durdu.

Özerk olması gereken ve görev süreleri beş yıl olan Merkez Bankası Başkanlığına sadece yirmi ay içerisinde 4’üncü kez atama yapan Sayın Erdoğan piyasaların güvenini kırdı, ekonomiyi de tepetaklak yaptı. Oysaki ekonomideki en önemli parametre güvendir. Ekonominin güvensiz olduğu bir ortamda yabancı yatırımcıyı ülkenize çekemezsiniz.  Çekemediğiniz gibi var olanı da kaçırırsınız; dalgalı dolar kuru, artan enflasyon ve yüksek faizle yerli üretici de üretim yapamaz hâle gelir. Milletimiz fakirleşmeye devam ederken artan dolar kurunu önceden haber alan Beştepe’ye yakın milyarderler ise servetlerine servet kattı cuma akşamı.

Türk milleti Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle birlikte fakirleşmeye devam ederken birileri ısrarla zenginleşmeyi devam ettiriyor.