Ekonomi

Döviz Cephesinde Son Durum! Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı!

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar devam ediyor. Geçtiğimiz ay 18 TL’yi göre dolar’ın bir gecede düşmesi gündemden düşmüyor. 13 sınırında devam eden dolar fiyatlarının son durumu merakla takip ediliyor. Uzmanlara göre yarın açıklanacak faiz indirimi ve 25 Ocak FED açıklaması kritik kırılmalara gebe olabilir. Peki döviz fiyatlarının anlık durumu nedir? 19 Ocak dolar, euro ve sterlin fiyatlarında son durum…

Döviz Fiyatlarının Güncel Durumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk seyahati dönüşü yaptığı konuşmasında kur korumalı mevduat ve döviz fiyatlarına da değindi. Vatandaşın kur korumalı mevduata yönelmesinin memnun ettiklerini ifade ederken ila ve çalışmaların devam ettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamayı yaptı;

“Öncelikle kur korumalı mevduata vatandaşlarımızın teveccühü bizleri memnun ediyor. Döviz kurlarındaki oynaklığın azalmasından ve istikrarın devamından gayet memnunuz. Finansal piyasalardaki istikrarın devamına ve TL’ye olan ilginin artmasına yönelik ilave çalışmalarımız sürüyor. Diğer taraftan biliyorsunuz benim bir iddiam var; ‘faiz sebep, enflasyon neticedir’. Nitekim de neticesi, kendini gösteriyor. Enflasyon, düşüşe girmiştir, girecektir. Bu bir defa kesin. 20 Aralık burada bir dönüm noktası oldu. Enflasyonun gerilemesini beklemek, milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız. Ama faizde de artık düşüşler başladı. Bir ara biliyorsunuz 12’ye falan geldi, hatta daha aşağıya da geldi. Sonra tekrar bir çıkış yaşandı. Fakat bunu da aşağıya çekeceğiz. Bu da ekonomideki şartlara göre şekillenecek. Çünkü bu öyle bir durum ki hep söylediğim gibi, dere yatağında akar. Burada da aynen bu durumu yakalayacağız. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek.”

Dolar fiyatlarında 19 Ocak tarihinde %0.13 artış gözlemlendi. Dolar fiyatları anlık verilere göre alış fiyatı 13,5412 TL olurken satış fiyatı 13,5471 TL oldu.

Euro fiyatlarında da aynı yükseliş yaşandı. %0.42 yükselen Euro almak isteyenler için 15,3416 TL satmak isteyenler için 15,3812 TL olarak güncellendi.

İngiliz Sterlini ise 19 Ocak anlık verilere göre alış fiyatı 18,4222 TL satış fiyatı ise 18,4735 TL oldu.