Genel

Donald Trump İran'ı tehdit etti

Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan ABD Başkanı Trump,  son günlerin en önemli gündem maddelerinden ABD-İran gerginliğine ilişkin soruları yanıtladı.

İran’ın ABD için bir tehdit olduğunu kaydeden Trump, “İran çok  tehditkar davranıyordu. (İran konusunda) Bilmek istemeyeceğiniz şeyleri biliyoruz. O yüzden ülkemizi koruyacak tedbirleri almamız lazım.” şeklinde konuştu.

KERRY’NİN YARGILANMASI GEREK

ABD ile İran arasında askeri bir karşılaşma ihtimalinin olup olmadığı  sorusuna, “Bunu her zaman söyleyebilirsiniz. Buna hayır demek istemem ama umarım  öyle bir şey olmayacaktır.” diye cevap veren Trump, İranlı liderlerin kendisini  aramasını istediğini ancak eski Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İranlılara “Trump  ile konuşmaması gerektiğini” söylediğini belirtti.

Resmi bir görevde olmadığı halde Kerry’nin söz konusu çabasının ilgili  yasaların ihlali anlamına geldiğini savunan Trump, Kerry’nin bundan dolayı  yargılanması gerektiğini ifade etti.

İRAN’A ZARAR VERMEK İSTEMİYORUZ

İran ile nükleer anlaşmadan ayrılmalarından sonra İran ekonomisinin  oldukça kötüleştiğini belirten Trump, “Yapmaları gereken şey şu: Beni arasınlar,  oturup konuşalım ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını  istemiyoruz; istediğimiz çok bir şey değil. Bu, onları yeniden iyi bir pozisyona  getirebilir. İran’a zarar vermek istemiyoruz.” ifadesini kullandı.

İran’ın ABD’nin onaylayacağı bir anlaşmaya imza atması durumunda bu  ülkeye ekonomik olarak yardım etmeye hazır olduklarını dile getiren Trump, benzer  durumdaki Kuzey Kore’yi örnek gösterdi ve iki ülkenin de büyük bir potansiyelinin  olduğunu söyledi.

ÇİN’DEN MEKTUP

Öte yandan, ABD Başkanı Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’den dün gece çok güzel bir mektup aldığını, Şi’nin mektupta “beraber çalışalım” mesajını  gönderdiğini açıkladı.

Çinli yetkililerle bugün bir görüşme yapacağını da dile getiren Trump,  Çin’in yeniden müzakere masasına dönmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Trump ayrıca, Venezuela konusunda başta Beyaz Saray Ulusal Güvenlik  Danışmanı John Bolton olmak üzere birçok isimle yakın çalıştığını kaydetti. Bu  ekibin Venezuela konusunda oldukça “heyecanlı” olduğunu belirten Trump, Bolton’a  (Venezuela konusundaki) tavrını gösterdiğini ve kendisinin (savaş konusunda)  Bolton’dan daha “güvercin” olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın