EkonomiGündem

Dolgu Fiyatları Dudak Uçuklattı! Kur Artışı Dolgu Fiyatlarını da Etkiledi

Dolar kurunda yaşanan artış gıdadan akaryakıta giyimden temel ihtiyaç ürünlerine tüm ürünlerin fiyat etiketlerine yansıdı. Artan ürün fiyatları vatandaşın bütçesini zorlamaya devam ederken, Dolar kurunda geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüş vatandaşlar için umut ışığı olmuştu.

Muayene Ücretleri Dahi Yükseldi

Bazı ürünlerin etiketleri kur düşüşünden etkilenirken bazı ürünlerin fiyatlarında herhangi bir değişiklik gözlemlenmedi. Hatta bazı ürünlerin fiyatları daha da yükseldi. Özellikle hastanelerde kullanılan ithal ekipmanlar dolar kurundan nasibini aldı. Ekipman, ilaç gibi ürünlerin fiyatları artarken muayene ücretleri bile yükseldi.

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Başkanı artan fiyatlarla ilgili açıklama yaptı. Yüksek fiyatları dolar kuruna bağladı.

Dolgu Ücretleri 500 TL’yi Buldu

2022 yılının lı Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi TDB tarafından yayımlandı. Fiyatları gören vatandaşlar ücretlerin yüksekliği konusunda şaşkınlıklarını gizleyemedi. Yayımlanan tarifeye göre, diş çekim ücreti 375 TL, dolgu ücretleri 500 TL’ye Diş protezi tedavisi 4 bin 35 TL  sadece muayene ücret ise 215 TL olarak belirlendi.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre: TDB Başkanı Ahmet Tarık İşmen tarafından yapılan açıklamada özellikle ameliyatlarda kullanılan ürünlerin yüzde 90’nın ithal olduğu belirtildi. 2021’in son aylarından beri artan döviz kuru nedeniyle diş hekimlerinin zarara uğradığını ifade eden İsmen, “Yeni yıl ücret tarifelerini vatandaşlarımızın da mağdur olmaması için tüketici enflasyonu (TÜFE) oranında belirledik. Ancak döviz kurlarındaki artış nedeniyle maliyetlerimiz çok arttı” ifadelerini kullandı.