Ekonomi

Dolar yükseldi mi? Dolar ve euro kaç TL? Döviz kurunda son durum

Dolar ve euro dalgalı seyrine bu hafta içinde de devam ediyor. Türkiye – ABD ve Rusya üçgeninde gelişen S – 400 konusu döviz kurunu yakından etkileyen faktörlerden biri haline geldi. Peki dolar ve euro 12 Hazrian 2019 tarihinde kaç TL? Dolar yükseldi mi? İşte Döviz kurunda son durum

DOLAR KURU SON DURUM

Dolar, 12 Haziran 2019 sabahında bankalararası piyasada 5,8022 lira alış fiyatı, 5,8099 lira satış fiyatıyla işlem görüyor.

EURO KURU SON DURUM

Euro ise 6,5796 lira alış fiyatı, 6,5870 lira satış fiyatı seviyesinde yer alıyor.

S-400 GELİŞMELERİ VE DOLAR KURU ETKİSİ

Dolar, dün hareketli bir gün geçirirken 5.80 etrafında çift yönlü dalgalandı. S-400 meselesiyle ilgili gelen haberlerle dolar/TL 5.84’ü test ederken, günü 5.79 ile kapattı.

YAPTIRIM ÇAĞRISI

Mayıs ayında ortaya koyulan ve “ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” başlıklı karar önceki gün ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Bu kararla, Türkiye’ye S-400 alımını iptal etmeyip Temmuz ayında gelebilecek S-400 teslimatını kabul etmesi durumunda yaptırım uygulanması çağrısında bulunuluyor.

RUSYA TESLİMATI TEMMUZ AYI İÇİNDE YAPACAK

ABD Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle F-35 programına katılımını kademeli olarak sonlandırmaya çalışırken, Pentagon Türkiye’nin F-35 pilotlarının artık Arizona’daki ABD hava üssünde uçmadığını açıkladı. Kremlin ise Rusya’nın S-400 füze savunma sistemlerini Türkiye’ye Temmuz ayında teslim etmeyi planladığını duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Vekili Partick Shanahan ise son açıklamasında yarın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la Türkiye ile ABD arasındaki S-400 krizi konusunda bir görüşme yapacağını açıkladı. Shanahan, “F-35 eğitimleri konusunda bazı faaliyetleri durdurduk. Bakım faaliyetlerinden herhangi birini henüz askıya almadık” dedi.

Piyasaya büyük oranda ABD-Rusya-Türkiye ilişkilerinin yön verdiği belirtilirken uzmanlar kurda 5.75’in altı için de ABD konusunda Türkiye lehine bir adım olması gerektiğini belirtiyor. PPK toplantısında ise ağırlıklı olarak sıkılaştırma adımları izlenecek.

Analistler Fitch açıklamalarının da tedirginlik yarattığını, diğer taraftan yarınki PPK toplantısı öncesi bir miktar pozisyon  azaltma hareketinin de gözlenmiş olabileceğini belirtiyor.

Dolar kuru bu gelişmeler ışığında 12 Haziran’da 5.81 seviyesinden güne başladı.

Bir cevap yazın