Ekonomi

Dolar güne nasıl başladı! Dolar/TL ve Euro/TL ne kadar oldu?

Son dakika dolar kurunu yakından takip eden yatırımcılar ‘Dolar/TL ne kadar oldu?’ sorusunun cevabını merakla araştırıyor. İşte, 28 Ekim canlı dolar kuru… 

Yatırımcılar tarafından piyasalarda son durum merakla takip ediliyor. Dolar/TL, yeni haftanın ilk günü 28 Ekim 2019 sabahında bankalararası piyasada 5,76 seviyesinde yer alıyor. Euro/TL de 6,36’dan işlem görüyor. 

Uzmanlar, bu hafta ABD Merkez Bankasının (Fed) çarşamba günü açıklanacak faiz kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının perşembe günkü Enflasyon Raporu sunumunun piyasaların odağında olacağını belirtti.

Bugün öğlene kadar açık olacak ve 1,5 günlük Cumhuriyet Bayramı tatiline girecek olan piyasalarda düşük işlem hacimlerinin görüleceğini ifade eden uzmanlar, ABD’nin terör örgütü DAEŞ’ın elebaşı Ebubekir el-Bağdadi’yi Suriye’de düzenlenen operasyonla ölü ele geçirmesinin ardından jeopolitik risklerdeki azalışın devam ettiğini dile getirdi.

EURO TL NE KADAR?

 Euro/TL de 6,36’dan işlem görüyor. 

DOLAR TL NE KADAR?

Dolar/TL 5,76 seviyesinde yer alıyor.

DOLARDA SON DURUM NEDİR?

Dolar/TL bugün saat 07.27 itibarıyla 5.7733/5.7778’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

TCMB enflasyondaki düşüş ve jeopolitik risklerin azalmasıyla TL’deki değer kazanımının ardından politika faizini Ekim’de 250 baz puan indirimle %14’e çekti. Böylece son üç toplantıda toplamda 1000 baz puan faiz indirimi yapılmış oldu.

TCMB’nin beklentilerin ötesindeki faiz indirimine karşın TL’de sınırlı bir tepki oluşurken bankacılar para politikasının seyri açısından ise enflasyon raporunu bekliyorlar.

Merkez Bankası, yılın son Enflasyon Raporu bilgilendirme toplantısını 31 Ekim’de İstanbul’da yapılacak. TCMB’nin İstanbul Şubesi’nde yapılacak toplantı saat 1030’da gerçekleşecek, raporu Başkan Murat Uysal sunacak.

Enflasyonun yılsonunda tahminlerin altında kalacağı beklentisi ve gelişmiş ülkelerde faizlerin düşük seyrinin desteğiyle bazı analistler faiz indirimlerinin Aralık’ta da sürmesini bekliyor ancak bu noktada Enflasyon Raporu’nda verilecek mesajlar izlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı