Gündem

Doğu Akdeniz için Türkiye’den yeni NAVTEX!

Bugün Yunanistan’ın Lozan Antlaşmasını ihlal ettiği için NAVTEX yayımlayan Türkiye, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi'nin çalışma yürüteceği alan için 9 Kasım'a kadar sürecek yeni NAVTEX yayımladı.

Bugün Yunanistan’ın Lozan Antlaşmasını ihlal ettiği için NAVTEX yayımlayan Türkiye, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin çalışma yürüteceği alan için 9 Kasım’a kadar sürecek yeni NAVTEX yayımladı.

Türkiye’den bir NAVTEX daha. Bugün Yunanistan’ın Lozan Antlamaşması’nı ihlal etmesi nedeniyle NAVTEX yayımlayan Türkiye bir NAVTEX daha geçti.

KIBRIS AÇIKLARINDA ÇALIŞMALAR YAPACAK

Türkiye’nin akşam saatlerinde yayımladığı NAVTEX’e göre, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin görevi 10 Ekim’den 9 Kasım’a kadar sürecek. Barbaros Hayreddin Paşa gemisi, “Tanux-1” ve “Apollo Moon” isimli gemilerle Doğu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında belirtilen bölgede sismik çalışmalarını yürütecek.

NAVTEX nedir?

NAVTEX, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu’nun (IMO) ve Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemi’nin (GMDSS) bir parçasıdır. NAVTEX uluslararası orta frekansta gemilere olası tehlike, emniyet ve hava raporları ve uyarılarını otomatik olarak yazılı bir şekilde veren haberleşme sistemi olarak da kullanılır. Gemilerde ve teknelerde, mevcut yayınları almaları için bulunan Navtex, 4 saatte bir yayın yapar ve 10 dakikadan fazla yayın yapılamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu