Gündem

‘Doğu Akdeniz’ için net mesaj: Taviz vermeyiz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklarından vazgeçilmeyeceği ifade edilerek, "Türk milletinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz verilmeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası bir yazı açıklama yapılarak Doğu Akdeniz’deki tavırdan taviz verilmeyeceği bildirildi.

“Bölgedeki doğal kaynakların adilane bir şekilde paylaşımı konusunda Türkiye her platformda ve öncelikle diyalogdan yanadır” ifadeleriyle başlayan açıklamada, Doğu Akdeniz’de krize dair “Türk milletinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kara, deniz ve havadaki hak ve menfaatlerinin korunması hususunda taviz verilmeyeceği bir kez daha dile getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

YUNANİSTAN’A UYARI!

Açıklamada Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki adaları silahlandırmasıyla ilgilide “Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak üzere uluslararası hukuka ve antlaşmalara aykırı hareket eden ülkeler aklıselime davet edilmiştir” denildi.

“TERÖRE SOMUT ADIM ATIN”

Barış ve refah vurgusu yapıldığı açıklamada; “Suriye ve Libya’da meşruiyet çerçevesinde terörle mücadeleye ve istikrarın tesisine destek veren Türkiye’nin bu ülkelerin barışa ve refaha kavuşması yönündeki tutumunu sürdüreceği belirtilmiştir. Uluslararası toplum da mazlum milletlerin hürriyetlerini ve kaynaklarını gasp eden gayrimeşru oluşumlar ve terör örgütleri ile bunları destekleyen aktörlere karşı somut adım atmaya davet edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

MGK Bildirisinde, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla yürütülen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu belirtildi.