Ekonomi

Doğalgaza 5 kere zam geldi!

320 milyar metreküp doğalgaz müjdesinden sonra doğalgaza 5 kere zam geldi! Anlaşılan emeklilere verilecek 100 TL bayram ikramiyesi farkı için kaynak bulundu. Doğalgaza tepki gösterenler arasında CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ”‘TAM KAPANMADA BOŞ KÖPRÜ VE YOLLARA GARANTİ, VATANDAŞA İSE ZAM!’ Vatandaşımız Tam Kapanma da destek beklerken bugün doğalgaza beşinci kez ZAM yaptınız. Vatandaşımızı desteksiz bırakmanız yetmedi Zamlarla bezdiriyorsunuz” dedi. İşte bu son gelen zam hakkında detaylar…

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, mayıs ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Yeni tarifeyle konut tüketimi için yüzde 1 Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise yüzde 12 artış yapıldı.

Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküp doğal gaz için 1315 lira 500 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1471 lira 414 kuruş olarak belirlendi.

Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1000 metreküp doğal gaz için uygulanan fiyat yüzde 12 artışla 1631 lira 667 kuruş oldu. Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.