EkonomiGündem

Doğalgaz faturalarını etkileyecek yeni gelişme: Bugünden itibaren sona erdi!

Doğalgaz abonelerini ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Bugünden itibaren değişti. Bedava doğalgaz uygulamasının bugün itibariyle sonlandığı bildirildi. Ücretsiz doğalgaz uygulamasının sonlanması sonrası faturalar artık 150 TL fazla gelecek. Uygulama kapsamında doğalgaz faturalarında 150 TL destek sağlanıyordu.

BEDAVA DOĞALGAZ UYGULAMASI BİTTİ

Doğalgaz faturalarını etkileyecek olan uygulama bugün sona erdi. Nisan 2023’ten itibaren 25 metreküp doğalgaz desteği bugün bitti. Yani faturalara yapılan 150 TL destek sona ermiş oldu. Öte yandan Mayıs ayında doğal gaz faturaları için fiyat tarifesi kararı da BOTAŞ tarafından açıklandı.

MAYIS AYINDA SABİT KALDI

BOTAŞ’ın internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, doğal gazda Mayıs’ta geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı. Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine Mayıs’ta uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğal gazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.