EkonomiGündem

Doğalgaz abonelerine haziran ayı için fiyat açıklaması!

Doğalgaz abonelerine bir duyuru yapıldı. BOTAŞ, haziran ayı için fiyat açıklamasında bulundu. Haziran ayında doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağı merak edilirken, konuyla ilgili duyuru geldi.

DOĞALGAZA HAZİRANDA ZAM YOK

BOTAŞ, haziran ayı tarifesini duyurdu. Buna göre, haziran itibarıyla konut ve sanayi abonelerinin kullandığı gazın ve elektrik üretim amaçlı gazın satış tarifesinde değişiklik yapılmadı.

Bu doğrultuda, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine haziranda uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı. Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi.

‘EN DÜŞÜK DOĞALGAZ FİYATI TÜRKİYE’DE’

Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu. Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor. Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda, “Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır” ifadesi kullanıldı.