Ekonomi

Doğal gaz kullananlar dikkat: 31 Mart’a kadar başvurabilirsiniz!

Türkiye’de milyonlarca kişi doğal gaz kullanıyor. Doğal gaz kullananları ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğal gaz faturaları hakkında önemli açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamaya göre, gecikmiş doğal gaz fatura borçları 10 Taksitte ödenebilecek.

İGDAŞ gecikmiş fatura borçları için 10 taksite kadar ödeme fırsatı sağlayacağını açıkladı. Kampanyadan yararlanmak isteyenler ise 31 Mart 2021 tarihine kadar başvuruda bulunabilecek.

Kampanyayla birlikte, gecikmiş fatura borçlarına vade farkı olmaksızın kredi kartıyla 10 taksitte ödeme imkânı getiriliyor. Nakit ödeme yapmak isteyenlere de yine vade farkı olmaksızın 4 taksitte ödeme fırsatı sunulan kampanyadan faydalanmak için, 31 Mart 2021 tarihine kadar başvuruda bulunulabilecek.

25 Aralık 2020 Öncesi Fatura Borçları Kampanya Kapsamında

Kampanya hakkında bilgi veren İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent ÖZMEN, 2021 yılının ilk kampanyasında, özellikle pandemi nedeniyle ödeme güçlüğü çeken abonelerine destek olmayı amaçladıklarını belirtti. Devamla ÖZMEN, “Bu kampanya ile evsel ya da ticari tüketim yapan tüm abonelerimizin doğal gaz ihtiyacını kesintisiz sağlayabilmesini; abonelerimizin varsa birikmiş borç yükünü rahatlıkla ödeyebilmelerini hedefliyoruz” dedi.

Kampanyadan son ödeme tarihi 25 Aralık 2020 ve öncesine ait, daha önce yapılandırma konusu olmamış en az iki gecikmiş faturaya sahip abonelerle, son ödeme tarihi 1 Kasım 2020 tarihinden önce olan bir faturası ödenmemiş tüm aboneler faydalanabilecek.

Anlaşmalı Bankaların Kredi Kartı ile 10 Taksite Kadar Ödeme Fırsatı Veren Kampanya, Yine 4 Aya Kadar Nakit Taksit İmkânı Sunuyor

Kampanya şartlarını taşıyan ve kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen aboneler, ana para ve kampanyaya giriş tarihlerine kadarki gecikme bedellerini, herhangi bir vade farkı, ilave ücret ya da komisyon olmadan 10 taksitte ödeyebilecek.

Gecikmiş borçlarını nakit olarak ödemek isteyenler ise kampanyaya giriş tarihine kadarki gecikme bedelini peşinatla birlikte ödemek kaydıyla, borçlarını 4 taksit halinde ve vade farkı olmaksızın ödeyebilecek.

İGDAŞ olarak altyapı alanındaki yatırımlar ve yeniliklerle abonelerine 7/24 güvenli gaz arzı sağladıklarını, böylece İstanbulluların yaşam kalitesini yükselttiklerini ifade eden İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent ÖZMEN; gecikmiş fatura borcu bulunan aboneleri kampanyadan faydalanmaya davet etti.

İşlemlerinizi İGDAŞ Vezneleri – www.internetsubesi.igdas.istanbul – İGDAŞ Mobil, işlem noktalarından gerçekleştirebilirsiniz.

Kampanyaya dahil olan anlaşmalı bankalar:

Akbank, Garanti Bankası (American Express kart hariç), Halkbank, İş Bankası( sadece sanal post) ve Yapı Kredi Bankası

Ödeme ekranında:

Akbank, Garanti Bankası (American Express kart hariç), Halkbank, İş Bankası (Sadece sanal post) ve Yapı Kredi kartları ile vade farksız 10 aya kadar taksitle ödeme yapabilirsiniz

Doğalgaz faturasını düşürmek için alınacak önlemler:

Isıyı içeride tutan çift camlı pencereler kullanmak.

Verimli çalışan yeni kombi modellerini tercih etmek.

Her yıl kombi bakımı yaptırmak.

Sürekli kullanılmayan banyo, mutfak gibi bölümlerin ısısını, oturma odasına göre daha düşük tutmak.

Yoğuşmalı kombi kullanımıyla verimli ısınma sağlamak.

Kısa süreli kullanılmadığı zamanlarda kombiyi tamamen kapatmak yerine olabildiğince düşük ayarda çalışır tutmak, böylece evin yeniden ısınmasında fazla gaz harcamamak.

Peteğin önü açık olmalı

Ev ısınınca kombiyi düşük ayarda tutarak, odaları düşük harcamayla belli bir sıcaklıkta tutmak.

Odaların balkon kapılarında ve camlarında, sıcaklık kaybını önleyecek sünger ve benzeri yalıtım malzemesi kullanmak.

Oda termostatı ile oda sıcaklığını sabit tutan kombilerden kullanmak.

Gündüz saatlerinde güneşten olabildiğince yararlanmak için perdeleri açık tutmak, geceleri ısı kaybını önlemek için perdeleri kapatmak.

Kalorifer peteğinin önüne ya da üzerine, sıcaklığı dağıtmasını önleyecek objeler konulmaması, çamaşır asılmaması, perdelerin peteği kapatacak kadar uzun olmaması.

YALITIMLA TASARRUF

Dış cephe yalıtımı ile yüzde 50’ye varan ısı tasarrufu sağlamak.

Kaloriferlerin arkasına yalıtım levhası koyarak sıcaklığı odaya yansıtmak.

Eski bacaları değiştirerek kombinin verimliliğini artırmak.

Isı kaybını engellemek için kombi tesisatında olabildiğince düz borular kullanmak.

Saat ayarlı kombi kullanarak, kombiyi işten dönüş ve benzeri saatlerde aktif olacak şekilde ayarlamak.

Isınmada kullanılan peteklerde tıkanıklık olmaması, peteklerin her odada aynı şekilde ısındığından emin olmak.
Merkezi ısınma sağlayan sistemlerde, ısınmanın günün soğuk olduğu ve bütün apartman sakinlerinin evde bulunduğu saatlere yoğunlaşması.

Merkezi sistemlerde, harcanmayan doğal gazın parasını ödememek ve herkesin kullandığı enerji kadar ödeme yapması için dairelere ısı pay ölçer kurulması.

Doğal gazlı ocaklarda, yemeği kısa sürede pişiren düdüklü tencere ve benzerlerini kullanmak.