Gündem

Doğal gaz ile ilgili düzenleme Meclis’e sunuldu!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemi yoğun. Bugün meclise milyonlarca vatandaşı ilgilendiren doğal gaz düzenlemesi sunuldu. Düzenleme hakkındaki bilgiyi ise AK Parti Grup Başkanvekili Muş verdi.

Bu hafta yoğun bir mesai geçirecek olan TBMM’den milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir haber geldi. Buna göre, enerji ve madencilik alanlarında birtakım düzenlemeleri de içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muş tarafından yapılan açıklama ile madencilik alanındaki ruhsat işlemlerinin hızlandırılması, boru hatlarıyla ulaşımın zor olduğu yerleşim bölgelerindeki vatandaşların doğalgaza erişimine imkan sağlanması için ilgili teklifin TBMM’ye sunulduğu bildirildi.

Bu hafta TSK’nın yurt dışına gönderilmesi görüşülecek

Pandemi sonrası meclis bu hafta yoğun mesai saatleri geçirecek. Meclis’te yarın Birleşmiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımı ile Türkiye’nin Lübnan’da konuşlu BM Geçici Görev Gücü’ne Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla verdiği desteğin sürelerinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri masaya yatırılacak. AK Parti, CHP ve HDP kontenjanlarından boşalan üç üyelik için seçim yapılacak. Ayrıca 7 Ekim Çarşamba günü Irak ve Suriye’deki tüm terörist örgütlerden Türkiye’ye yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi izin süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülecek.

Hobi bahçeleri masaya yatırılacak

Meclis gündeminde tarım arazilerinin hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünmelerinin engellenmesi, sahipli arazilerde izinsiz ağaç kesimiyle ilgili cezaların artırılması, makaron, yaprak sigara kağıdı, sigara filtresi, alkol üretimi ve satışının Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetimine alınması, yerli tütün kullanım oranının yüzde 30’a çıkarılması, taklit ve tağşiş yapılmış ürünleri üreten, piyasaya arz edenlere yönelik yaptırımların ağırlaştırılması gibi düzenlemeleri içerek Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’de yer alıyor.