EkonomiKamu

Doğal gaz faturasında adı soyadı olanlar dikkat: Duyuru yapıldı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez canlı yayında doğal gaz ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak Karadeniz’in 2 bin 200 metre altında adeta bir enerji üssü kurduklarını dile getirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Bir uçtan bir uca 12 kilometre diğerinden 8 kilometre bir koridorda yerin altında devasa yapıları gemilerden indiriyoruz. Sualtı robotlarıyla kuyuların başına monte ediyoruz. Hummalı bir çalışma var. 120 kilometre derin deniz boru döşeme işlemi tamamladı. 50 kilometrelik kısım kaldı. 2023’ün ilk çeyreğinde mart ayı içinde inşallah, bu gazı karada yakmış olacağız” ifadelerinde bulundu.

DOĞAL GAZ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son bir ayda Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaat alanında yaşanan bir ihtilaf olduğunu dile getirerek, bu tip büyük projelerde sahada sıkıntılar olabileceğini söyledi. Sorunların aşılamadığını dile getiren Dönmez, “Girişimlerimizi hâlâ devam ettiriyoruz. Proje takviminde bir aksamaya müsaade edemeyiz. Abdülhamid Han sondaj gemisinin uğurlanmasının ardından Cumhurbaşkanımız ile Akkuyu’ya geçtik, gerekli notları aldı, ikazları yaptı. Beklentimiz bu problemin süratle giderilmesidir” diye konuştu. Doğalgazda talep tarafında mevsimsel etkilerin de rol oynadığını belirten Dönmez, “BOTAŞ’ın elinde ciddi veri var. Buna göre tedarik planlaması yapıyoruz. Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğu takdirde doğalgazda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi. Dönmez, Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesinin mevcut durumda yeterli olduğunu ancak artırılması gerektiğini dile getirerek, “Şu an iki depomuz var. Biri Tuz Gölü’nde ve 1.2 milyar metreküplük doğalgaz depolama kapasitesine sahip.

Diğeri de Silivri’de, 3.2 milyar metreküpten, 4.6 milyar metreküpe çıkartıyoruz. İnşallah bu yıl sonuna kadar da projemizi tamamlamış olacağız. O depo zaten aktif çalışan depomuzun kapasitesi artırılmış hali” diye konuştu. Kış mevsimine doğalgaz depolama tesislerinde 6 milyar metreküplük hacimle girileceğini bildiren Dönmez, “Geçen seneye göre depo hacmimizi artırarak giriyoruz, daha rahat bir durumdayız. Bugün itibarıyla Silivri’deki depolama tesisinin doluluk oranı yüzde 87, Tuz Gölü’ndeki tesisimiz tam dolu” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez, Rusya ile karşılıklı ticaretin geliştirilmesi kapsamında milli paralarla ticaret konusuna değinirken şunları kaydetti: “Ruble ilk etapta olacak. Oran konusunda henüz bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Ağırlıklı olarak doğalgaz ticareti olmakla birlikte Rusya’da hem satış yönünde ihracatımız hem ithalatımız var. Transferlerde Türk lirasını da konuşuyoruz. Bunlar önümüzdeki günlerde netleşecek konular. İki lider de prensipte milli paralarla ticaret konusunda mutabık kaldı.”