Ekonomi

Doğal gaz faturası yüksek gelenleri ilgilendiren açıklama yapıldı!

Türkiye’de doğal gaz faturası yüksek gelen vatandaşlar, faturaları düşürmenin yollarını arıyorlar. Sektörün önemli isimlerinden olan Özgür Şahin konu kapsamında önemli bilgilendirmelerde bulundu. İşte Şahin’in o açıklamaları…

Kış ayları ile beraber vatandaşların doğal gaz fiyatlarına ilişkin sıkıntıları da başladı. Doğal gaz faturasının düşmesini isteyen vatandaşlar için ise Özgür Şahin önemli bilgilendirmelerde bulundu.

İşte Şahin’in açıklamalarına göre doğal gaz faturalarını düşürmenin yolları:

Radyatörlerin önü ve üstü asla kapatılmamalıdır. Koltuk ve benzeri eşyalarla önü kapatılan radyatörler ısıyı yayamaz ve evi ısıtamaz. Uzun perde ve güneşlikler de radyatörlerin üstüne düşmemelidir. Gündüzleri açık olan güneşlikler geceleri kapatılmalıdır. Pencereler soğuğun en yoğun olduğu yerlerdir ve ısı kaybına sebep olur.

Kombi bakımı ve radyatörlerin temizliği tasarrufu etkilemektedir. Düzenli bakımı yapılmayan kombiler ve kombi tesisatı randımanlı çalışmadığı gibi verim de düşük olur. Periyodik bakımların yapılması kombinin verimini yükseltir ve tasarruf sağlar. Ayrıca kombinin ömrünü de uzatır.

Havaların soğumaya başlamasıyla açılan kombi havaların ısınmasıyla kapatılmalıdır. Bu uzun süreçte kombinin kapatılacağı zamanlar da vardır. 1 günden fazla dışarı çıkılacaksa kombi kapatılabilir. 2 -3 saatliğine dışarı çıkan birisinin kombiyi kapatması yanlıştır.

Kombiyi gece kapatıp sabah açmak hiçbir şekilde tasarruf sağlamaz. Gece kombi kapatıldığında mekanın taban, tavan ve duvarları sabaha kadar soğur. Sabah mekanın ısıtılması için kombinin derecesi artırılır ve kombi 2 kat daha fazla çalışır. Böylece gece yapılan tasarruf boşa gider ve hayat kalitesi düşer. Doğru olan kombiyi gece kısmaktır.