Ekonomi

Doğal gaz faturası yüksek gelenleri ilgilendiren açıklama!

Türkiye’de havaların soğuması ile beraber doğal gaz kullanımları da arttı. Bu da vatandaşların cebinden daha fazla para çıkması anlamına geliyor. Doğalgaz faturası fazla gelen vatandaşlar için uzmanlar uyarılarda bulundular. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, alınacak bazı önlemler ile faturaları düşürmek mümkün.

Doğal gaz faturası yüksek gelen vatandaşlar için uzmanlar bazı tasarruf önerilerinde bulundular. Yapılan açıklamalara göre alınan uzmanlar ile faturaları düşürmek mümkün. Milliyet alınması gereken önlemleri sıraladı.

Doğalgaz faturasını düşürmek için alınacak önlemler:

Isıyı içeride tutan çift camlı pencereler kullanmak.

Verimli çalışan yeni kombi modellerini tercih etmek.

Her yıl kombi bakımı yaptırmak.

Sürekli kullanılmayan banyo, mutfak gibi bölümlerin ısısını, oturma odasına göre daha düşük tutmak.

Yoğuşmalı kombi kullanımıyla verimli ısınma sağlamak.

Kısa süreli kullanılmadığı zamanlarda kombiyi tamamen kapatmak yerine olabildiğince düşük ayarda çalışır tutmak, böylece evin yeniden ısınmasında fazla gaz harcamamak.

Peteğin önü açık olmalı

Ev ısınınca kombiyi düşük ayarda tutarak, odaları düşük harcamayla belli bir sıcaklıkta tutmak.

Odaların balkon kapılarında ve camlarında, sıcaklık kaybını önleyecek sünger ve benzeri yalıtım malzemesi kullanmak.

Oda termostatı ile oda sıcaklığını sabit tutan kombilerden kullanmak.

Gündüz saatlerinde güneşten olabildiğince yararlanmak için perdeleri açık tutmak, geceleri ısı kaybını önlemek için perdeleri kapatmak.

Kalorifer peteğinin önüne ya da üzerine, sıcaklığı dağıtmasını önleyecek objeler konulmaması, çamaşır asılmaması, perdelerin peteği kapatacak kadar uzun olmaması.

YALITIMLA TASARRUF

Dış cephe yalıtımı ile yüzde 50’ye varan ısı tasarrufu sağlamak.

Kaloriferlerin arkasına yalıtım levhası koyarak sıcaklığı odaya yansıtmak.

Eski bacaları değiştirerek kombinin verimliliğini artırmak.

Isı kaybını engellemek için kombi tesisatında olabildiğince düz borular kullanmak.

Saat ayarlı kombi kullanarak, kombiyi işten dönüş ve benzeri saatlerde aktif olacak şekilde ayarlamak.

Isınmada kullanılan peteklerde tıkanıklık olmaması, peteklerin her odada aynı şekilde ısındığından emin olmak.

Merkezi ısınma sağlayan sistemlerde, ısınmanın günün soğuk olduğu ve bütün apartman sakinlerinin evde bulunduğu saatlere yoğunlaşması.

Merkezi sistemlerde, harcanmayan doğal gazın parasını ödememek ve herkesin kullandığı enerji kadar ödeme yapması için dairelere ısı pay ölçer kurulması.

Doğal gazlı ocaklarda, yemeği kısa sürede pişiren düdüklü tencere ve benzerlerini kullanmak.

Elektrikte tasarruf etmek için yapılması gerekenler:

Enerji performans sınıfı yüksek olan cihazlar alınmalı.

Bulaşık makinesini tam doldurmadan gereksiz yere çalıştırmayın. Ekonomik modda çalıştın ve bulaşıkların üstünü peçete ile silin. Kolay ütü yapılmasını sağlayan buharlı sistemlerle üretilen ürünleri tercih edin. Çamaşırları nemli bırakırsanız ütülemek daha kolay olacaktır

Buzdolabını ısı yayan cihazlardan uzak bir yere koymalıyız. Mümkün olduğunda dolu kullanmaya özen gösterin, pet şişelerine su doldurup koyabilirsiniz, gereksiz açıp, kapatmayın.

Su kaynatmak için evlerde kettle tercih ediyoruz. Fakat onun yerine suyu ocakta kaynatırsak yüzde 50 tasarruf sağlarız. Ayrıca ne kadarlık bir suya ihtiyacımız varsa o kadarını ısıtmalıyız. Fırın da yoğun enerji tüketen ev aletlerinden biridir. Yeni teknolojiyle üretilen enerji tasarrufu sağlayan A sınıfı fırınları alıp kullanırsak yüzde 35 tasarruf sağlarız. Eğer bir yemeğin pişme süresi 35 dakikaysa 30 dakikadan sonra fırını kapatalım, son 5 dakikada kendi ısısıyla pişecektir.

Geleneksel ampuller yerine kompakt floresanların yüzde 80, led armatürlerin ise yüzde 90 enerji tasarruf sağlar.
Uyku modundaki cihazlar elektrik tüketimin yüzde 5’ini oluşturur. Fişi prizden çekerek kapatmamız yüzde 5’lik tasarruf sağlayacaktır. Kullanmadığımız herhangi bir elektronik eşyanın veya lambanın fişini prizden çıkarmalıyız.
Oda sıcaklığını kontrol etmeliyiz, ideal sıcaklık 22 derece kabul edilir. Oda sıcaklığını bu derecede tutmak, gereksiz her bir derecede yüzde 7 tüketime engel olacaktır.