DepremlerGündemKamu

Doğal afetlerde hayat kurtaracak: AFAD Acil Çağrı uygulaması yayında!

İçişleri Bakanlığı’na bağlı AFAD Başkanlığı’nca doğal afetlerde kullanılmak üzere yeni uygulama AFAD Acil Çağrı uygulaması Google Play ve App Store’da yayına girdi.

Ülkemizin maalesef doğal gerçeklerinden olan depremler senelerdir birçok can kaybına sebep olabiliyor. Bu kayıpların büyük bir kısmı da yardım bekleyenlere doğru yerden ulaşamayarak kaybedilen zaman kaybından meydana geliyor. Uygulamayla ekiplere tek bir tuşla ulaşılabiliyor ve afete ilişkin bilgi sahibi olunabiliyor.

AFAD Acil Çağrı Uygulaması yayına girdi

İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşların deprem ve afet anlarında yardım ekiplerine cep telefonları ile ulaşmasına imkan veren “AFAD Acil” uygulaması kullanıma açıldı. AFAD’ın hazırladığı uygulamanın tanıtım videosunda uygulamanın kullanımına ilişkin bilgiler yer aldı.

Acil ve afet durumlarında telefon ile yardım ekiplerine ulaşmaya olanak veren ve en yakındaki toplanma alanlarını gösteren uygulamada afet eğitim videoları da bulunuyor.

AFAD Acil Çağrı Uygulaması nasıl kullanılır?

AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesi sonrası telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Gelen şifrenin kısa mesaj ile bildirilmesi ve telefon numarasının doğrulanması sonrasında uygulama konum yetkisinin verilmesi ve TC kimlik numarasının girilmesiyle aktifleşiyor.

AFAD Acil uygulamasına girildiğinde bir afet durumunda kişiye en yakın toplanma alanı çıkıyor ve afetzedelerin buraya ulaşabilmesi için yol tarifi yapılıyor. Eğer kişiler toplanma alanına gidemeyecek durumdalar ise internetten çağrıda bulunabiliyor. Çağrı başlatıldığı zaman 112 acil çağrı merkezine bağlanılıyor ve bunun ardından afetzedenin durumunu kısaca anlatan butonlardan yardım alınıyor. Eğer kişi konuşabilecek durumda değilse acil durum cümleleriyle yardım çağırabiliyor.