Kamu

Diyanet’ten 81 il için talimat verdi: Bu kurallara uyulacak!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 81 il müftülüğüne normalleşme döneminde uyulması gereken kuralları içeren talimat gönderdi. Talimatlarda düğün, taziye ve cenaze merasimlerinin nasıl yapılması gerektiğine de yer verildi.

Corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de önlemler alınmaya devam ediliyor. Normalleşme döneminde salgının yayılmasını önlemek için Diyanet işleri 81 ile talimat gönderdi. Bu dönemde uyulması gereken kuralları yer veren resmi yazıda düğün, taziye ve cenaze merasimlerinin nasıl yapılması gerektiğine de yer verildi.

Konuyla ilgili 81 il müftülüğüne gönderilen talimatta şu kurallar yer alıyor:

Talimata göre güvenli mesafe kuralına riayet edilecek, maske kullanılmasına, beden, kıyafet, çevre ve yiyecek temizliğine azami derecede dikkat gösterilecek.

Özellikle düğün, taziye ve cenaze merasimlerinin mümkün mertebe açık alanlarda ve kalabalık ortamlar oluşturulmadan yapılması istenirken, tokalaşma, kucaklaşma ve musafaha etmekten kesinlikle kaçınılacak, kapalı ortamlarda topluca geçirilecek süreler kısa tutulacak.

Kapalı ortamların sık sık havalandırılacak ve dezenfekte edilecek. Taziyeler telefon ve dijital teknolojiler aracılığı ile yapılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu