Gündem

Diyanet kurban kesecekleri uyardı: Caiz değil!

Yaklaşan Kurban Bayramı ile beraber Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu da yeni açıklamalar yapıyor. Son olarak diyanet işleri kurban keseceklere, et, sakatat, deri, yün ve süt gibi unsurların satılmasının caiz olmadığını duyurdu.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı,yaptığı yazılı açıklama ile kurban keseceklere uyarıda bulundu. Kurbandan elde edilen et, sakatat, deri, yün ve süt gibi unsurların satılmasının caiz olmadığını açıklayan Diyanet İşleri, “Hz. Peygamber, ‘Kim kurbanını derisini satarsa, kurban kesmemiş gibidir.’ buyurmuştur. Bu itibarla kurban organizasyonu yapan kurumların da, kurbanlık hayvanın etlerini ve diğer parçalarını satmamaları, bunları ya hisse sahibine ya da onun rızası doğrultusunda dinen bağışlanması caiz olan şahıs veya hayır kurumlarına ulaştırmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

Kurban etlerinin satılması doğru değil

Kurban etlerinin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından satılmasının doğru olmadığını açıklamasında vurgulayan Diyanet İşleri, yazılı açıklamasında, “Bununla beraber kurban etlerinin satılarak bedelinin söz konusu yerlere harcanabileceğini muhtevi Kurul Görüşü, ilgili kişi ve kurumlar tarafından etlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması planlanarak gerekli çaba ortaya konulduğu halde, farklı nedenlerle fakirlere ulaştırılma imkanının sağlanamadığı ve telef olma tehlikesiyle karşılaşıldığı durumlara özel ve zarurete dayalı olarak verilmiş istisnai bir hükümdür. Bu nedenle belirli özel durumlara has bu görüşün, gerekçeleri ve verildiği şartlar dikkate alınmadan kapsamının genişletilerek henüz planlanma aşamasında kurban etlerinin bazı kişi ve kuruluşlar tarafından satılması doğru değildir. Netice itibarıyla Kurulumuzun kurban etlerinin satılabileceğine yönelik cevaz hükmü yukarıda açıklandığı üzere istisnai durumlarla ilgili olup, vekaletle kurban organizasyonu yapan kuruluşların henüz planlama aşamasında kurban etlerini satıma konu etmesi caiz değildir” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler