Gündem

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan flaş cami açıklaması!

Diyanet işleri Başkanlığı koronavirüsü tedbirleri kapsamında önemli kararlar aldığını açıkladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasıyla müftülüklere gönderilen yazıda, "cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır." ifadelerinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine ilişkin yeni kararlar alındı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasıyla müftülüklere yazı gönderildi.

“ZARARI ÖNLEMEK FAYDA SAĞLAMAKTAN DAHA ÖNEMLİDİR”
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasıyla müftülüklere gönderilen yazıda, insanın can güvenliğini sağlamanın İslam’ın ana gayelerinden biri olduğu belirtildi.

“Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir” kuralının İslam hukukunun temel ilkeleri arasında bulunduğu vurgulanan yazıda, Kovid-19’la ilgili tedbirler kapsamında çeşitli kararlar alındığı hatırlatıldı.

“CUMA GÜNÜ VE KANDİL GECESİ CAMİLERİMİZ KAPALI TUTULACAKTIR”
Vatandaşların sağlığını korumayı, özellikle yaşlıların can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanmasının insani ve vicdani bir sorumluluk olduğuna işaret edildi. Bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin belirlendiği bildirildi.

İl müftülüklerine gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi:

“Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır.”