Ekonomi

Diyanet İşleri Başkanlığı açıkladı: Ücret iadesi yapılacak!

Corona virüsü salgını nedeniyle bu sene Suudi Arabistan yurt dışından hacı adayının kabul edilmeyeceğini açıklamıştı. Bu kapsamda Türkiye’den 2020’de gitmek üzere kayıt yaptıran vatandaşlarının durumunun ne olacağı merak ediliyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 yılında hacca gitmekten vazgeçenlere ücret iadesi yapılacağını açıkladı.

Çin’den tüm dünyaya yayılan corona virüsü salgını nedeniyle Suudi Arabistan yurt dışından hacı adayının kabul edilmeyeceğini açıklamıştı. Ancak Türkiye’den 2020 yılı için kayıt yaptıran hacı adaylarının durumu merak konusuydu. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020 yılında hac ibadetini yapmak için kayıtlarını yaptıran hacı adaylarının durumu Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunca görüşülüp karara bağlandığını açıkladı. 2020’de kesin kayıt hakkı elde edilenlerin haklarının 2021’e devrediğildiği belirtildi. 2021’de hacca gitmekten vazgeçenlere ise para iadesi yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı konuya ilişkin açıklamasında, “2020 yılında kesin kayıt hakkı elde edip kayıt yaptıran hacı adaylarının, Diyanet İşleri Başkanlığı veya TÜRSAB’a bağlı acenteler organizasyonunca alınan kayıtları 2021 yılına devredildi. 2020 yılında kesin kayıt yaptıran hacı adayları, 2021 yılına haccı erteleme veya 2021 yılında hacca gitmekten vazgeçme tercihinde bulunabileceklerdir.” İfadelerini kullandı.

Ücret iadeleri nasıl yapılacak?

Ücret iadeleri; yapılan tercih sonunda alınacak “HAC ÜCRET İADE BELGESİ” ve T.C. kimlik numarası ibraz edilmek kaydı ile 13.07.2020 tarihinden itibaren Albaraka Türk Katılım, Emlak Katılım, Kuveyt Türk Katılım, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Ziraat bankaları aracılığı ile yapılacaktır.

Kayıt ve ücret iade belge işlemleri; il/ilçe müftülüklerinden, www.hac.gov.tr adresindeki e-devlet kimlik doğrulama sistemi veya hacı adayının istemesi halinde kayıtlı olduğu acente üzerinden yapılacaktır.

2021 yılı haccını ertelemek veya vazgeçmek isteyen hacı adayları Müftülük veya Acenteden aldıkları dilekçe örneklerini uygun olarak doldurarak imzalayacaklar, grup halinde ertelemek isteyenler veya vazgeçenler olması halinde ise bütün grup üyelerinin imzaları alınarak müftülüklerde veya acentelerde muhafaza edilecektir.

İlgili Makaleler