Personel Alımı

Dışişleri Bakanlığı Duyurdu: Personel Alınacak, Şartlar Neler?

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği duyurdu. Türk Uyruklu Sözleşmeli Sekreter alımı yapacak.  Aranan kriterler neler? Kaç personel alınacak? Sınav tarihi ve yeri? Hepsi haberimizde…

Türkiye Cumhuriyeti Amerika’da bulunan T.C. Vaşington Büyükelçiliği’ne personel alınacağını duyurdu. 1 adet Sözleşmeli Sekreter alınacak. Başvurular en geç 2 Eylül 2021 Perşembe günü mesai bitimine kadar T.C. Vaşington Büyükelçiliği adresine ulaşacak şekilde postayla veya mesai saatleri içinde (hafta içi her gün 9.00 – 18.00) şahsen yapılabilir. Personel alımı için yapılacak olan yazılı eleme sınavı, 17 Eylül 2021 Cuma günü, saat 10:00’da T.C. Vaşington Büyükelçiliği’nde yapılacak. Yazılı Yeterlilik Sınavı ve  Sözlü ve Uygulamalı Yarışma Sınavı olarak iki kurda yapılacak.

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Sınav tarihi itibariyle 41 yaşından gün almamış olmak.

En az lise veya dengi okulları ile bu okullarla eşdeğer olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış yabancı okullardan mezun olmak, Kamu haklarından yoksun bulunmamak.

Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar dahi zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak.

Erkekler için askerliğini yapmış olmak veya yapmış sayılmak.

Her türlü iklim koşullarında görev yapmaya engel durumu bulunmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek (Sağlık Kurulu Raporu istihdam edilecek adaylardan istenir).

Çok iyi derecede İngilizce ve Türkçe bilmek.

Bilgisayar ve daktilo kullanabilmek.

 BAŞVURU İÇİN ADAYLARDAN İSTENEN BELGELER

Sınava katılma isteğini belirten başvuru dilekçesi (dilekçede, adres, telefon numarası, e-mail adresi gibi temas bilgilerine de yer verilmelidir).

Özgeçmiş (CV).

Türk pasaportunun aslı veya onaylı sureti ile işlem görmüş sayfaların fotokopileri.

Nüfus cüzdanının aslı veya onaylı sureti ile arkalı önlü fotokopisi.

Son mezun olunan okuldan alınan diplomanın aslı veya onaylı sureti ile bir adet fotokopisi,
yurtdışında eğitim görmüş lise mezunları için Eğitim Ataşeliklerinden alınacak “denklik
belgesi”.

Erkekler için askerlik terhis belgesi veya askerlikle ilişiği olmadığına dair belge ve bir adet
fotokopisi.

Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli vesikalık fotoğraf.

Postayla başvurularda, asılları yazılı sınav öncesinde ibraz edilmek kaydıyla, 3, 4, 5 ve 6. sıradaki belgelerin fotokopileri gönderilebilir.