Tropikal kasırga uyarısı

ABD'de başlayan tropikal kasırga döneminin tahmin edilenden kötü sonuçlar doğurabileceği uyarısı yapıldı. Uyarıda yaşanacak kasırga döneminin 2010 yılından yana bu yaşananların en aktifi olabileceği belirtiliyor.

Dış Haberler 10.08.2017, 09:52
Tropikal kasırga uyarısı

Atlantik Okyanusu'ndaki iki tropikal kasırganın ABD'de Florida  kıyılarına ulaşması bekleniyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresinden (NOAA), kasırga ve fırtınalar  gibi hava hareketlerinden büyük zararlar gören ABD'lileri endişeye sevk eden bir  açıklama yapıldı.

Bu sene ile ilgili tahminlerini güncelleyen NOAA'dan, "Bu kasırga  sezonu tahmin edilenden de kötü olabilir. 2010'dan bu yana en aktifi olabilir"  uyarısı geldi.

NOAA açıklamasında, kasım ayında sona erecek sezonda fırtınaların  bölge halkının yaşamını büyük ölçüde etkilemesinin beklendiği bildirildi.

ABD'li kuruluş, tahminlerin  gerçekleşme ihtimalini yüzde 60 olarak gösterdi.

ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) Müdürü Brock Long ise, "Herkesin  topluluklarından tahliye emirlerini kimlerin vereceğini bilmeleri, uyarılara  dikkat etmeleri, sigortalarını yenilemeleri ve bir hazırlık planına sahip  olmaları önemlidir" uyarısında bulundu.

Milyarlarca dolarlık zarara yol açabiliyor

Kasırgalar ABD'de can kayıpları dışında milyarlarca dolarlık maddi  kayıplara neden oluyor. Ulusal Kasırga Merkezinin hesaplamasına göre, 2005'teki  Katrina Kasırgası 108 milyar dolarlık bir zarara yol açtı.

Kuzey Teksas  Üniversitesi Profesörü Bernard Weinstein'e göre ise Katrina Kasırgası'nın ABD  ekonomisine zararı 250 milyar doları buldu.

650 binden fazla evi tahrip eden ve 8 milyon abonenin elektriklerin  kesilmesine neden olan 2012'deki Sandy Kasırgası'nın verdiği zarar ise 50 milyar  dolar olarak hesaplanmıştı.

2008'deki Ike Kasırgası 29,5 milyar dolarlık,  2011'deki Irene Kasırgası da 15,8 milyar dolarlık zararlara yol açmıştı.

Kasırgaların, Meksika Körfezi'nde etkili olup ABD'nin büyük petrol  tesislerinin bulunduğu bölgede hasara yol açması halinde ülkenin stratejik petrol  rezervlerini de etkileyebileceği ve petrol fiyatlarının yükselmesi dahil birçok  ekonomik sonuçlarının olabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
20°
açık