Ressam böcek internet fenomeni oldu

Japonya'nın Nagano şehrinde, resim yapabilen geyik böceği (makaslı böcek), görenleri şaşırtıyor.

Ressam böcek internet fenomeni oldu

BBC'de yer alan habere göre, kendisinden çok daha ağır objeleri geyik  boynuzunu andıran kıskaçları sayesinde tutabilen Spike isimli geyik böceği,  yaptığı resimlerle dikkatleri üzerine çekiyor.

Spike'ın kıskaçları arasına tükenmez kalem veya resim fırçası  yerleştiren sahibi Mandy Bryant, Spike'ın "tatlı ve meraklı" bir böcek olduğunu  belirterek, "O çok özel. Küçük bir böcek için birçok karakteri var." dedi.

Fotoğrafları sosyal medya üzerinden hızla yayılan Spike'ın şöhrete  kavuştuğunu söyleyen Bryant, o süreci "Arkadaşlarıma göstermek için Spike'ın  saçma fotoğraflarını çekiyordum. Ona verdiğim keçeli kalemi kağıdın üzerinde  öylesine sallayışının komik olduğunu düşünerek fotoğrafladım. Bu fotoğrafları  sosyal medyaya yükleyince tüm gece her yere yayıldı." ifadeleriyle anlattı.

Bryant, renkli fırçalar verdiği Spike'ın mekanik hareketleri sayesinde  yaptığı renk sıçramalarından minyatür tablolar çizebildiğini dile getirerek,  böceğin hayran kitlesinin her geçen gün arttığını söyledi.

Spike'ın yaptığı resimlerin fotoğraflarını 130 dolardan başlayan  fiyatlarla açık artırma sitesi eBay'a koymaya karar verdiğini belirten Bryant,  elde edeceği gelirin yüzde 15'ini, merkezi İngiltere'de bulunan geyik böceklerini  koruma grubuna bağışlayacağını bildirdi.

Ressam böcek Spike'ın "eserlerine" fotoğraf paylaşım sitesi  İnstagram'daki "Spikethebeetle" isimli profilden ulaşılabiliyor. Henüz 6 gün önce  oluşturulan 15 bin takipçili hesapta Spike'ın kalem tutarken ya da bir yere  tırmanırken çekilmiş fotoğrafları yer alıyor.

Dünya çapında oldukça pahalı ve değerli bir böcek türü olarak kabul  edilen geyik böcekleri tüm böceklerin kralı olarak biliniyor.

Geyik böcekleri, başta Japonya olmak üzere Asya'da kendisinden  esinlenilen "Böceklerin Kralı" çizgi film ve video oyunlarıyla büyük üne  kavuşarak bir evcil hayvan gibi beslenmeye başlanmıştı.

Böcek beslemenin doğal kabul edildiği ülkede geyik böceklerine artan  talep sonucunda koleksiyonerlerin de geyik böceklerinin peşine düştüğü biliniyor.

Geyik böceklerinin fiyatı ise boylarıyla orantılı şekilde değişiyor.  15-20 santimetre büyüklüğünde bir geyik böceğinin fiyatı 100 bin dolara kadar  çıkabiliyor.

"Kara elmas" olarak da nitelendirilen geyik böceği için Japonya'da bir  iş adamı 90'lı yılların sonunda 90 bin dolar ödemiş ve böceğinin çalınabileceği  korkusuyla ismini gizli tutmuştu.

Ormanlık alanlarda yaşayan geyik böceğine Türkiye'de de Adana  yakınlarındaki Amanos dağı çevresinde sıkça rastlanıyor.

YORUM EKLE