Putin'den Halep için yeni 'insani mola' emri

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri doğrultusunda, Suriye'nin Halep kentinde sivillerin kenti terk edebilmeleri için 4 Kasım'da yerel saatle 09.00-19.00 arasında 'insani mola' uygulanacağını açıkladı.

Putin'den Halep için yeni 'insani mola' emri

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov şu ifadeleri kullandı: "Anlamsız ölümlerin önüne geçilebilmesi amacı için, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Vladimir Putin'den aldığı emri doğrultusunda Halep'te 4 Kasım 09.00-19.00 arasında insani mola ilan edilmesi kararını aldı. Bu karar Suriye hükümeti tarafından da onaylandı."

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Rusya, hasta ve yaralıların kendileri için açılan insani koridorlar üzerinden Halep'in doğu mahallelerini terk edebilmeleri için 20 Ekim'de de 'insani mola' ilan etmişti. Bu mola üç güne yayılacak şekilde uzatılmıştı.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov dün yaptığı bir açıklamada hava operasyonlarına verilen aranın hâlâ yürürlükte olduğunu fakat militanların saldırılarına son vermediği sürece bu arayı uzatmanın mümkün olmayacağı uyarısında bulunmuştu.

YORUM EKLE