Kral talimat verdi: İstisnasız tüm hacılara...

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın, istisnasız tüm hacıların güvenliğinin sağlanması konusunda Hac ve Umre Bakanlığına talimat verdiği bildirildi.

Dış Haberler 13.08.2017, 00:30
Kral talimat verdi: İstisnasız tüm hacılara...

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Hac ve Umre  Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten, yaptığı açıklamada, Kral Selman ve  Veliaht Prens Bin Selman'ın, İran ve Katar dahil, istisnasız tüm hacılara en  yüksek rahatlığı ve güvenliği sağlaması konusunda talimat verdiğini belirtti.

Ülkesinin bütün imkan ve gücünü hacıların hizmetine seferber ettiğini  kaydeden Benten, bakanlığının, başta Mekke ve Medine olmak üzere hacı adaylarının  ülkeye giriş ve çıkışlarda kullandığı kapılarda da tüm imkanlarıyla hazır  olduğunu ifade etti.

Ne olursa olsun haccın siyasallaştırılmasını reddettiklerini  vurgulayan Benten, bakanlığının iki milyondan fazla kişiye hizmet vermeye hazır  olduğunu bildirdi.

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRC) tarafından BM İnanç ve Din  Özgürlüğü Özel Raportörü Heiner Bielefeldt'e Katarlı hacıların hac ibadetini  yerine getirmede karşılaştığı zorluklarla ilgili gönderilen mesajda, "dini  ritüellerin politize edilerek siyasi kazançlar elde etmek amacıyla  kullanılmasından endişe duyulduğu" belirtilmişti.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 20 Temmuz'da Katarlı hacılar ve  umreye gelenlerin ülkeye girebileceklerini duyurmuş ancak "sadece hava yolunu ve  Katar Hava Yolları dışındaki şirketleri kullanma" şartını getirmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre  destek verdiği" ve "düşmanca tutumlar" sergilediği iddiasıyla Katar'la tüm  diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve  Bahreyn, Katarlı diplomatların ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi  Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Yorumlar (0)