15 Eylül 2017 Cuma 23:18
İngiltere'de terör tehdit seviyesi "kritik"e yükseltildi

May, Londra metrosunda bugün yaşanan bombalı terör saldırısının  ardından ülkedeki terör tehdit seviyesinin en üst basamak olan “kritik”e  yükseltildiğini bildirdi.

May, tehdit seviyesini “ciddi”den “kritik”e çıkarma kararının iç  istihbarat servisi MI5 bünyesindeki Ortak Terör Analiz Merkezinin (JTAC)  tavsiyesiyle alındığını kaydetti.

İngiltere’de terör tehdidi 5 basamakta değerlendiriliyor. "Kritik"  seviyesi, her an bir terör saldırısı olabileceğine dair somut bir istihbaratın  olduğu anlamına gelirken "ciddi" seviyesi, böyle bir istihbarat olmamakla  birlikte saldırının kuvvetle muhtemel görüldüğünü gösteriyor.

22 Mayıs’ta Manchester’da gerçekleşen bombalı saldırının ardından da  tehdit seviyesi “kritik”e yükseltilmiş ve yaklaşık 1 hafta süreyle bu düzeyde  tutulmuştu.

Terör tehdit seviyesinin "kritik"te tutulduğu sırada artırılan  güvenlik önlemleri kapsamında yaklaşık bin asker de polisin emrinde hassas  noktalarda koruma ve devriye görevi yapmıştı.

  Bu Sabah yerel saatle 08.20'de (TSİ 10.20) Londra'nın güneybatısındaki  Parsons Green istasyonunda bir metro treninde el yapımı bir patlayıcı infilak  etmişti.

29 kişinin yaralandığı olayın bir terör saldırısı olduğunu belirten  İngiliz polisi, beyaz bir kova içindeki bombanın tam olarak patlatılamadığını  bildirmişti.

Polis, güvenlik kamerası görüntülerinden ve görgü şahitlerinin  ifadelerinden yola çıkarak zaman ayarlı olduğu belirtilen bombayı trene bırakan  kişinin kimliğini tespit etmeye çalışıyor.
 

Anahtar Kelimeler:
IngiltereTerör