İngiltere'de terör tehdit seviyesi düşürüldü

ngiltere'nin başkenti Londra'da önceki gün metroda yaşanan bombalı terör saldırısının ardından en üst dereceye çıkarılan terör tehdit seviyesi düşürüldü.

Dış Haberler 17.09.2017, 18:05
İngiltere'de terör tehdit seviyesi düşürüldü

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, saldırının ardından "kritik"e  çıkarılan terör tehdit seviyesinin bir alt derece olan "ciddi"ye düşürüldüğünü  açıkladı.

İngiltere'de terör tehdidi 5 basamakta değerlendiriliyor. "Kritik"  seviyesi, her an bir terör saldırısı olabileceğine dair somut bir istihbaratın  olduğu anlamına gelirken "ciddi" seviyesi, böyle bir istihbarat olmamakla  birlikte saldırının kuvvetle muhtemel görüldüğünü gösteriyor.

Terör tehdit seviyesinin "kritik"te tutulduğu sırada İngiliz polisi,  olayla bağlantılı kişilere yönelik yürüttüğü operasyonlarda dün biri 18, diğeri  de 21 yaşında iki erkeği gözaltına aldı. Şüphelilerin sorgusu devam ediyor.

İngiliz emniyeti, güvenlik kamerası kayıtlarından ve görgü  şahitlerinin ifadelerinden yola çıkarak zaman ayarlı olduğu belirlenen bombayı  vagona bırakan kişinin kimliğini belirlemeye ve tek başına hareket edip  etmediğini bulmaya çalışıyor.

Cuma sabahı yerel saatle 08.20'de (TSİ 10.20) Londra'nın  güneybatısındaki Parsons Green istasyonunda metro vagonuna konulan el yapımı  patlayıcı infilak etmişti. İngiliz polisi, 30 kişinin yaralandığı olayın terör  saldırısı olduğunu belirtmiş ve beyaz bir kova içindeki bombanın tam olarak  patlatılamadığını bildirmişti.

Londra metrosunu günde ortalama 5 milyon kişi kullanıyor.

Yorumlar (0)