Harvey ve Irma bitti şimdi sıra Maria Kasırgası’nda

ABD ve komşuları geçtiğimiz aylarda aşırı iklim olaylarından ciddi anlamda etkilendi. Yüzlerce insan Harvey ve Irma Kasırgası'nda hayatını kaybederken onbinlerce kişi evsiz kaldı ve yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Henüz bu iki fırtınanın milyar dolarlık yaralarını sarma fırsatı bulamadan ABD, Maria Kasırgası'yla karşı karşıya kalacak.

Dış Haberler 18.09.2017, 11:31
Harvey ve Irma bitti şimdi sıra Maria Kasırgası’nda

Karayipler ve ABD’nin güney sahillerini vuran Irma Kasırgası’nın ardından bölgenin yeni bir kasırga tehdidi altında olduğu uyarısı yapıldı. Atlantik Okyanusu’nun batısında hafta sonu oluşan ve Maria adı verilen tropikal fırtınanın şiddetli bir kasırgaya dönüşerek Karayipler’e doğru ilerlediği bildirildi.

Maria için Karayipler’de Guadeloupe, Dominica, St. Kitts, Nevis und Montserrat’ta kasırga uyarısı yapıldı. Florida’daki ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nden yapılan açıklamada ise Maria’nın pazar gecesi Barbados’un 225 kilometre kuzeybatısında saatte 225 kilometre hıza ulaşarak ilerlediği bildirildi.

Irma, yarıdan fazlası Karayip adalarında olmak üzere toplam 84 kişinin hayatını kaybetmesine ve milyonlarca dolarlık maddi hasara yol açmıştı. Yetikiler, Maria’nın şu ana kadarki seyrinin iki hafta önce büyük hasara neden olan Irma Kasırgası’na benzediğini belirtti. Maria’nın en şiddetli kasırga kategorisi olan 5’nci seviyeye doğru ilerlediği, muhtemelen 3’ncü seviye ile hafta ortasında Puerto Rico’yu vurabileceği ifade edildi.

Yorumlar (0)