Ezan yasağı bir kez daha ertelendi

Dün İsrail Başbakanı Netanyahu'ya ait Tel Aviv'deki bir heykelin halk tarafından yıkılmasının ardından, ezanın yasaklanmasını destekleyen Başbakan'a bir kötü haber daha... Gürültüye neden olduğu gerekçesiyle ezanın yasaklanmasını isteyen Netanyahu'nun tersine İsrail parlamentosu ezanı yasaklamayı öngören yasa tasarısıyla ilgili oylamayı bir kez daha ertelendi.

Ezan yasağı bir kez daha ertelendi

Knesset’teki Arap asıllı Milletvekili Ahmed Tiybi,  ezan yasa tasarısının üçüncü kez ertelendiğini belirtti. 

Tiybi, iktidardaki Likud Partisi Grup Başkanı David Bitan’ın kendisine  ezan yasa tasarısının Knesset’te oylamaya sunulmayacağını belirterek, "Sanırım bu  durum sadece ertelemeden ibarettir, yasa tasarısının ilga edilmesi değildir." dedi.

ERDOĞAN GÜNDEME GETİRMİŞTİ

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in, daha önce Türkiye'nin İsrail'e  gönderdiği yangın söndürme araçları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'a teşekkürlerini ilettiği telefon görüşmesinde de ezan yasağı tasarısının  gündeme geldiği bildirilmişti. 

İsrail Cumhurbaşkanlığının Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada,  "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Rivlin'e, Müslüman cemaati ilgilendiren  girişimi (ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan yasa tasarısı) sordu.  Rivlin, 'tüm ifade ve din özgürlüğü konuları gibi bunların da hassasiyetle  dikkate alınacağını' belirterek 'ister Müslüman olsun ister Hristiyan veya  Yahudi, İsrail'in herkesin ibadet özgürlüğünü sağlamaya devam edeceğini'  vurguladı." ifadelerine yer verilmişti. 

EZAN YASAĞI NEDİR?

"Gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle  ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının, yürürlüğe girmesi için İsrail  meclisinde (Knesset) üç farklı oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor.  Filistinlilerin ve İslam aleminin büyük tepkisini çeken tasarı, daha önce de  birkaç kez gündeme gelmiş ancak Meclis'te oylamaya sunulmamıştı.  

Bu kez ise İsrail yasama komisyonundan geçen tasarı, oylanmak üzere  Meclis'e sevk edilme aşamasına geldi. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "gürültüye neden olarak  insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı  desteklediğini belirtmişti.

YORUM EKLE