Duterte küfretmemeye yemin etti

ABD lideri Obama ve diğer dünya liderlerine ağzına geleni söylemesiyle bilinen Filipinler Devlet Başkanı, uçakta tanrıyla konuştuğunu ve bir daha küfür etmeyeceğine söz verdiğini söyledi.

Duterte küfretmemeye yemin etti

ABD Başkanı Barack Obama ve Papa Franciscus'a ettiği küfürlerle dünya gündemini sallayan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, bir daha küfür etmeyeceğine dair tanrıya yemin ettiğini açıkladı.
Japonya ziyaretinin ardından Filipinler'in güneyindeki Davao'ya dönen Duterte, uçakta herkes uyurken gökyüzüne baktığını ve "Eğer kötü konuşmayı bırakmazsan bu uçağı hemen düşürürüm" diye bir ses duyduğunu iddia etti.
"Kendi kendime 'bu da kim' dedim. Tabii ki tanrıydı" şeklinde konuşan Duterte, yaşadığı olayın ardından bir daha küfür, hakaret ve kötü sözler kullanmayacağına dair tanrıya yemin ettiğini belirtti.

Duterte, tanrıya verilen sözün Filipinler halkına da verilmiş bir söz olduğuna inandığı için yaşadığı olayı anlattığını belirtti. Konuşması büyük alkış toplayan Devlet Başkanı, "Çok alkışlamayın yoksa yoldan çıkabilirim" dedi.
Geçen yıl Papa Franciscus'un ülkesini ziyareti sırasında ettiği küfürle gündeme gelen Duterte, daha sonra özür dilemişti.
Filipinler lideri geçen ay ABD Başkanı Barack Obama'ya 'o..... çocuğu' demiş, bu sözler gündemi sarsmıştı.

Üslubu nedeniyle ABD'de Cumhuriyetçilerin Başkan Adayı Donald Trump'a benzetilen Duterte'nin sözünü tutup tutmayacağı merak ediliyor.

Başkanlık kampanyasında uyuşturucu satıcıları ve kullanıcılarıyla ilgili sözleriyle tartışma yaratan Duterte, eğer uyuşturucu kullanırlarsa kendi çocuklarını bile öldüreceğini söylemişti. "Bu suçlulardan 10'unun hayatı önemli mi? Eğer bu acıyı ben çekiyorsam bu aptalların 100'nün hayatı benim için bir şey ifade eder mi?" diyen Duterte konuyu, uluslararası hukuka göre suç olarak niteleyen Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarına 'aptal' demiş ve BM'den ayrılma tehdidinde bulunmuştu. Duterte daha sonra 'şaka yaptığını' ileri sürmüştü.

YORUM EKLE