Demokrat Parti'den Trump'a seçim davası!

ABD’de, Demokrat Parti Ulusal Komitesince Başkan Donald Trump’ın seçim kampanyasında görevli ekip, Rusya hükümeti ve WikiLeaks kurucusu Julian Assange’a yönelik, 2016 başkanlık seçimlerini Trump lehine etkiledikleri suçlamasıyla tazminat istemiyle dava açıldı.

Demokrat Parti'den Trump'a seçim davası!

Komitenin New York Eyaleti Manhattan Federal Mahkemesinde açtığı  davanın başvuru dosyasında, Rusya’nın ABD seçimlerini etkileme çabasına ilişkin,  ''Rusya bu çabası konusunda Trump'ın kampanyasında aktif ve istekli bir ortak  buldu.'' iddiasına yer verildi.

Dosyada, Rusya'nın, Demokrat Parti'nin bilgisayar ağlarına yasadışı  erişim sağlaması da dahil Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ın seçimleri  kaybetmesi için birçok faaliyette bulunduğu öne sürüldü.

Dava dosyasında, Trump’ın kampanyasında rol oynayan önemli isimlerin,  Rus oligarkları ile eskiye dayanan ilişkilerinin Rus hükümeti için ABD  seçimlerine karışması konusunda zemin oluşturduğu iddia edildi.

Dosyada ayrıca, Trump’ın damadı Jared Kushner ve oğlu Donald Trump Jr.  başta olmak üzere "sırdaşı" Roger Stone, eski kampanya başkanı Paul Manafort ve  eski kampanya danışmanı George Papadopoulos dahil birçok isim yer aldı.

Söz konusu kampanyanın önde gelen isimlerinin Rus ajanları ile  Trump'ın seçimi yasadışı yollarla kazanması konusunda anlaştıkları öne sürülen  dava dosyasında, ''Rusya’nın ABD seçimlerine karışmak istediğine ilişkin mesaj ve  iletişimleri ihbar etmek yerine Trump kampanyası, Rusya'nın yardımını  memnuniyetle kabul etti.'' ifadelerine yer verildi.

2016 başkanlık seçimlerinden birkaç ay önce WikiLeaks, Demokrat  Parti’nin sürücülerinden 20 bin elektronik postayı yayınlamıştı.

Bu belgeleri sızdırarak ABD seçimlerine karışmakla suçlanan WikiLeaks  kurucusu Assange, Hillary Clinton’ın ekibinin Demokrat Parti aday adayı Vermont  Senatörü Bernie Sanders’ın aday olmaması konusunda çeşitli komplolara karıştığına  ilişkin elektronik postaları kamuoyuyla paylaşmıştı.

WikiLeaks tarafından sızdırılan belgeler arasında ayrıca Clinton'ın,  Dışişleri Bakanlığından ayrıldıktan sonra Wall Street şirketlerine ücret  karşılığı yaptığı konuşmaların metinleri de yer almıştı.

Milyonlarca dolarlık tazminat talebinde bulunulan davanın, Demokrat  Parti’nin Watergate skandalı için eski Başkan Richard Nixon’a karşı açtığı  davanın benzeri olduğu ifade ediliyor. Demokrat Parti o dönemde Nixon’a karşı 750  bin dolar tazminat kazanmıştı.

YORUM EKLE