Cumhurbaşkanı adayı Manuel Valls'e unlu saldırı

Fransız solunun cumhurbaşkanı adayı olmak için başbakanlıktan istifa edip ön seçim için kolları sıvayan Manuel Valls'e, Strazburg ziyareti sırasında un çuvalı fırlatıldı.

Dış Haberler 22.12.2016, 23:03
Cumhurbaşkanı adayı Manuel Valls'e unlu saldırı

Mayıs ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Fransız solunun  adayı olarak girmek isteyen Valls, başbakanlıktan istifası sonrası seçim  gezilerine ağırlık verdi. Partililer ve yerel yöneticilerle görüşmek üzere  Strazburg'a gelen Valls, Noel pazarını ziyaret ederek esnafla sohbet etti. Daha  sonra bir toplantı için Noel pazarının kurulduğu Broglie Meydanı'na yakın bir  restorana doğru yönelen Valls, Fransa'da artık gelenekselleşen bir protesto  gösterisiyle karşılaştı. Başbakan olduğu dönemde tartışmalı çalışma yasasını meclis oyuna götürmeden özel yetkiyle geçiren Valls'e bir kişi un çuvalı  fırlattı. "49.3'ü unutmadık" şeklinde bağırarak un çuvalını Valls'e doğru  fırlatan kişi çevredekilerin müdahalesiyle uzaklaştırıldı. Unlu saldırı sonrası  restoranda yüzünü ve elbisesini temizleyen Valls, "Bu tür şeyler seçim  kampanyasının neşesidir, sorun yok" ifadeleriyle saldırganı pek ciddiye almadığı  mesajını verdi.

Fransa'da büyük grev ve gösterilere neden olan çalışma yasası reformunu, anayasanın 49. maddesinin 3. fıkrası uyarınca Genel Kurul’da  oylanmadan geçirme hakkını kullanan Valls, tepki çekmişti. Hükümetin, tasarının  geçmeme ihtimalinin yüksek oluşu nedeniyle böyle bir tercihte bulunduğu  belirtilmiş ve uygulama ülke genelinde tartışma yaratmıştı.

Ocak ayı sonunda yapılacak önseçim ile Fransız solunun cumhurbaşkanı  adayı belirlenecek. Yarışta Valls dahil 7 aday bulunuyor.

Fransa'da yaygın olarak kullanılan unlu protestoya daha önce  Cumhurbaşkanı François Hollande ve eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin da  aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi hedef olmuştu.

Yorumlar (0)
31°
açık