BM ve ABD'den referanduma yeni tepkiler

Barzani'nin gelecek hafta Pazartesi günü yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna karşı BM'den yeni açıklama geldi. Uluslararası kuruluş, referandumun bölgedeki terörle mücadeleye gölge düşüreceğini vurguladı. Washington da benzer şekilde terörden arındırılmış bölgelerin istikrarını öne çıkardı.

Dış Haberler 18.09.2017, 11:05
BM ve ABD'den referanduma yeni tepkiler

Ortadoğu'da bir anda depreme yol açan Mesut Barzani'nin referandum kararına, Birleşmiş Milletler'den de tepki geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres adına yapılan açıklamada, "Şu anda referandum yapılması yönündeki tek taraflı bir karar terör örgütü IŞİD'le mücadeleye, geri alınmış bölgelerin yeniden inşa edilmesine ve 3 milyondan fazla mülteci ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin güvenli bir şekilde geri dönüşüne gölge düşüreceğine inanıyor" denildi.

Erbil'e heyetler gönderen ve alternatif teklifler sunan ABD ise, Barzani'nin referandumda ısrarlı olması üzerine yeni açıklama yaptı. Washington, referandumun IŞİD'le mücadelede çabalarına ve IŞİD'den arındırılmış bölgelerin istikrarına gölge düşereceğini vurguluyor.

Referanduma en sert şekilde karşı çıkan ülkeler Türkiye ve İran. Türkiye bugün Irak sınırında tatbikat başlattığını Sabah saatlerinde açıkladı. Halihazırda ABD'yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta MGK toplantısını öne çektiklerini ve Ankara'nın tavrını 22 Eylül'de herkesin göreceğini söylemişti.

İç savaş ülkesi Suriye de, referandumun karşısında yer alıyor.

Referandumun ertelenmesini isteyen İngiltere ve Almanya da, ABD ile aynı pozisyonda bulunuyor.

Son dönemde herhangi bir açıklama yapmayan Rusya ise, geçen ay bölgesel risklere dikkat çekmişti. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Kürt meselesinin şimdi Irak sınırlarının dışına taştığı göz önünde tutulursa bu durumun Irak'a komşu ülkelere de etkisi olacaktır" demişti. Rusya, iç savaş ülkesi Suriye'de iki yıldır rejimle birlikte savaşıyor.

Mitinglerde bayraklar yan yana

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandumu, yalnızca İsrail tarafından destekleniyor. Referandumu açıkça savunan tek ülke olan İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu, bağımsızlık kararına destek verdiklerini ilan etti. Tel Aviv yönetiminin halihazırda Bağdat yönetimiyle bir ilişkisi bulunmuyor.

Referandum mitinglerinde ise İsrail ve Kürt yönetimi bayrağı birlikte dalgalanıyor. Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, çok sayıda İsrail bayrağı görülüyor.

Referandumu tanımayacağını açıklayan Bağdat yönetimi ise, askeri müdahaleye hazır olduğunu hafta sonu açıkladı. Başbakan Haydar el İbadi, referandum planının şiddetle neticelenmesi durumunda askeri olarak müdahalede bulunmaya hazır olduklarını söyledi.

Barzani yönetimi, bağımsızlık referandumunu 25 Eylül'de hayata geçirmeyi planlıyor.

Yorumlar (0)