Alkol ve domuz eti satmadığı için kapatıldı

Fransa'nın başkenti Paris'in kuzeydoğusunda bulunan Colombes banliyösünde bir markete, alkollü içki ve domuz eti satmadığı için mahkeme tarafından kapatılma kararı çıkarıldı.

Dış Haberler 04.12.2017, 20:40
Alkol ve domuz eti satmadığı için kapatıldı

Nanterre Mahkemesi, Colombes Belediyesi'ne ait iş yerini kiralayan bir  marketin, alkol ve domuz eti satmadığı için kira kontratının iptaline ve marketin  faaliyetine son vermesine hükmetti.

Genel gıda maddeleri satan market, Colombes Belediye Başkanı Nicole  Goueta tarafından "mahalledeki tüm kesimlere hitap etmediği" için eleştirilmiş,  iş yeri sahibinin suçlamalara itirazları sonrası konu mahkemeye taşınmıştı.

Mahkeme, daha önce yapılan araştırmalarda markette Kuran-ı Kerim  ayetlerinin bulunduğu tablolar, İslam dünyası mutfağına dair mutfak ve ev  aletleri ve helal damgalı ürünlerin satıldığının tespit edildiğini, belediyenin,  iş yeri ruhsatını "genel gıda" olarak verdiğini belirtti.

Bu durumda, alkol ve domuz eti satışı yapmayan iş yeri sahibinin kira  sözleşmesine aykırı davrandığının belirlendiğini kaydeden mahkeme, sözleşmenin  iptaline ve market sahibinin gerekirse kolluk kuvveti kullanılarak binadan  çıkarılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca market sahibine, 4 bin avro mahkeme masraflarını ödeme  cezası verdi.

Geçen yaz Le Parisien gazetesine konuşan market sahibi, arz talep  dengesi gözeterek, alkol ve domuz eti satmadığını söylemişti.

Market sahibine sosyal medya üzerinden gönderilen destek mesajlarında  durumun ayrımcılık olduğu belirtilerek, Fransa'nın her yerinde sadece belirli  ürünlerin satıldığı marketlerin varlığı hatırlatıldı.

Yorumlar (0)
28°
açık