ABD’den ‘Ankara-Washington anlaştı’ iddiasına yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Türkiye ve ABD'nin Menbiç konusunda anlaştığına ilişkin haberleri doğrulamayacağını söyledi.

ABD’den ‘Ankara-Washington anlaştı’ iddiasına yanıt

Toner, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında konuya ilişkin bir soruya “Türkiye ile ABD’nin YPG’yi Menbiç’ten çıkarma adına anlaştığını ilk kez duyuyorum. Böyle bir anlaşma olduğunu doğrulayamam” ifadesiyle yanıt verdi.
DHA’nın aktardığı habere göre; Toner, YPG’nin Menbiç’den ayrıldığını, kendilerine verilen sözlerin tutulduğunu söyledi.

ABD’li sözcü, Suriye’nin kuzeyinde YPG ile yoğun olarak birlikte çalıştıklarına değinerek, “IŞİD’e karşı etkili bir savaş gücü. Geniş koalisyonun bir parçası oldular. Türkiye’nin YPG’nin bazı unsurlarıyla ilgili kaygılarını anlıyoruz. Biz de verdikleri sözleri tutmalarını istemiştik, öyle de yaptılar” dedi.
Türk medyasında yer alan haberde, ABD ile Türkiye arasında Menbiç konusunda anlaşma sağlandığı öne sürüldü, PYD’nin, Türk-ABD görev gücü denetiminde bölgeden çıkarılacağı iddia edildi.

BAĞDADİ’NİN SES KAYDI SORULDU
Mark Toner, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Bekir El Bağdadi’ye ait olduğu öne sürülen ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere yönelik tehditler içeren ses kaydına ilişkin şu yanıtı verdi:
“Kayıtların orijinalliğinden şüphe etmek için herhangi bir neden olduğunu sanmıyorum ama biz orjinal olup olmadığı konusunda bir karara varmış değiliz. Ama dediğim gibi, öyle olmadığından şüphe için herhangi bir neden yok. İŞİD’i yok etmek için Irak ve Suriye’de mücadele sürüyor, hiçbir ses kaydı da bunu değiştiremez.”

YORUM EKLE