ABD, UNESCO'dan çekilme kararı aldı !

UNESCO yani Birleşmiş Milletler'in eğitim, bilim ve kültür örgütü, Filistin'in El-Halil kentindeki Eski şehiri, dünya miras listesi'ne ekleme kararı almıştı. İşte bu karara tepki olarak ABD ve İsrail UNESCO'dan çekilme kararı aldı.

ABD, UNESCO'dan çekilme kararı aldı !

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın 31 Aralık itibarıyla üyelikten resmen ayrılmayı BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'ya bildirdiği belirtildi. 

ABD'nin UNESCO üyeliğinden ayrılma kararında İsrail'e karşı tutunduğu tavrın etkili olduğu belirtildi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri'yle birlikte UNESCO'dan çekilmesi için hazırlık yapılmasını istedi.

UNESCO'DAN AÇIKLAMA 

ABD'nin üyelikten ayrılma kararı sonrası UNESCO'dan açıklama yapıldı. 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'dan ülkesinin UNESCO üyeliğinden ayrılması konusunda bir tebligat aldığını belirten Genel Direktör Irına Bokova, "ABD'nin UNESCO üyeliğinden ayrılma kararından büyük üzüntü duyduk" dedi. 

UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ABD'nin üyelikten ayrılma kararının BM ailesindeki "çoğulculuk" adına bir kayıp olduğu ifade edildi. 

ABD ÜYELİKTEN NİÇİN AYRILIYOR?

BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun Filistin'i tam üye olarak kabul etmesinin ardından ABD ile ilişkileri gerilmişti.

ABD, UNESCO'yı yıllık katkı payı olan 80 milyon doları ödemediği için oy hakkını kaybetmişti. 

ABD ve İsrail, UNESCO'nun Filistin'i tanımasına karşı çıkmış ve bu kuruluştan ayrılma tehdidinde bulunmuştu.

Kriz öncesi ABD her yıl UNESCO'ya 80 milyon dolar katkı payı ödüyordu. Bu miktar UNESCO'nun bütçesinin yüzde 22'sine tekabül ediyordu. 

Son yıllarda ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalan UNESCO, önemli birçok faaliyetini askıya almak zorunda kalmıştı. 

- Ege Haber
YORUM EKLE
EURO

7.3524

DOLAR

6.2610

BİST

97988

ALTIN

242.624

29°  
HABERLER