ABD takvimi açıkladı

IŞİD'e karşı Rakka operasyonu için Musul'un bitmesinin beklenmeyeceğini belirten Pentagon sözcüsü, "Rakka haftalar içinde başlayacak" dedi. Ankara ise, Rakka adımının Fırat Kalkanı Harekâtı ve Musul operasyonu bittikten sonra başlamasını istiyor. Sözcü Cook, koalisyon güçlerinin kesinlikle Şii milisler Haşdi Şabi'ye yardım etmediğini ve hiçbir işbirliğinin bulunmadığını söyledi. Türkiye, Türkmen kenti Telafer'e doğru ilerleyen silahlı Şii grubun herhangi bir saldırıda bulunması halinde seyirci kalmayacağını defalarca ilan etti.

ABD takvimi açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, günlük basın toplantısında hazırlıkları devam eden Rakka operasyonu hakkında bilgi verdi.

Rakka'daki harekâtın haftalar içinde başlayacağını duyuran Cook, "Musul operasyonu devam ediyor, Rakka operasyonu da yakında başlayacak" dedi. Pentagon sözcüsü, Rakka'daki adım için Musul'daki operasyonun bitmesinin beklenmeyeceğini kaydetti.
Sahadaki güçlerin Rakka'nın kurtarılması operasyonunu yürütebilecek düzeyde olduğunu söyleyen Cook, spesifik bir rakam vermeden yeterli askeri gücün bir araya getirildiği yorumunu yaptı.

Türkiye 'önce Musul sonra Rakka' diyor
Türkiye, Rakka operasyonunun, Fırat Kalkanı Harekâtı ve Musul operasyonu sürerken başlamasına karşı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin tezi, Musul operasyonu ve Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu bittikten sonra Rakka operasyonunun yapılmasının askeri ve stratejik bakımdan daha doğru olacağı yönündedir" dedi.

'Örgüt üzerindeki baskıyı artıracak'
Pentagon Sözcüsü Peter Cook ise, hem Musul hem de Rakka üzerinden IŞİD üzerindeki baskıyı artırmayı planladıklarını belirtti.

"IŞİD üzerindeki baskıyı korumamız lazım ve bu durum, Rakka'nın izolasyonuna kısa zamanda başlamayı da kapsıyor" ifadelerini kullanan Cook, önce kentin izole edileceğini, akabinde bazı askeri adımların atılacağını ve nihai olarak Rakka'nın kurtarılması operasyonunun başlayacağını bildirdi.
Cook, Rakka operasyonuyla ilgili Türkiye'nin katkısının veya rolünün ne olabileceği şeklindeki sorulara cevap verirken Türkiye de dahil tüm koalisyon unsurlarının katkılarının karşılıklı müzakere ile belirlenebileceği değerlendirmesini yaptı.


Ankara ile Washington arasındaki görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Cook, Rakka'nın kurtarılması operasyonu için iki müttefik ülke arasında yakın bir iş birliği olduğunu belirtti.

'Rakka operasyonunda YPG de olacak'
ABD Savunma Bakanı Ash Carter, geçen hafta Rakka operasyonunun en kısa süre içinde başlayacağı sinyalini vermişti. Washington'ın Irak ve Suriye'deki uluslararası koalisyon güçleri komutanı Korgeneral Stephen Townsend de YPG unsurlarının özellikle Rakka'nın izolasyonu sürecinde yer alacağını dile getirmişti.

'Haşdi Şabi'yi kesinlikle desteklemiyoruz'
Türkiye'nin Musul gündeminde bir numaradaki yerini koruşan Şii milisler Haşdi Şabi'yle ilgili de Cook'tan açıklama geldi. Pentagon sözcüsü, koalisyon güçlerinin Musul operasyonuna katılan Haşdi Şabi milislerine kesinlikle yardım etmediğini söyledi. Cook, "Hiçbir ilişkimiz yok ve aramızda işbirliği yok" dedi.
 
29 Ekim'de cepheden ilerlemeye başladığını duyuran Haşdi Şabi, halihazırda Hammam Alil kasabası etrafında çatışıyor. Nihai adımın Telafer'e girmek olduğunu duyuran İran destekli örgüt, Türkiye'nin yakın takibi altında.

Musul'a 15 kilometre, Telafer'e ise daha uzak mesafede bulunan örgütü defalarca uyuran Ankara, Türkmen kentine herhangi bir saldırı olması durumunda seyirci kalmayacağını net bir dille duyurdu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün "Telafer'in IŞİD'den temizlenmesi Türkiye'nin esas üzerinde durduğu noktadır. Telafer'e yapılacak saldırıya Türkiye'nin seyirci kalmayacağını ifade etmek isterim" dedi.

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul, iki yılı aşkın süredir IŞİD'in kontrolü altında. Irak ordusu, peşmerge, Haşdi Şabi milisleri ve aşiret güçlerinin yer aldığı unsurlar, 17 Ekim tarihinde Musul operasyonunu başlattı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 11:45
YORUM EKLE