ABD: 'Önümüzde savaş var!'

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend, 3 yıl terör örgütü DEAŞ'ın kontrolünde kalan Musul'un örgütten kurtarılmasıyla ilgili duyulan memnuniyeti paylaşırken, "Dikkat edin bu zafer DEAŞ’ı bitirmez ve önümüzde daha zor bir savaş var." ifadelerini kullandı.

ABD: 'Önümüzde savaş var!'

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu'ndan yapılan yazılı  açıklamada “Koalisyon, Başbakan (Haydar) el-İbadi’nin Musul zaferini duyurmasını  memnuniyetle karşılıyor ve sivilleri korumak için sıradışı bir çaba sarf ederken  DEAŞ’a karşı önemli bir ilerleme kaydeden Irak güvenlik güçlerini tebrik ediyor.”  denildi.

Musul’un bazı mahallelerinde patlayıcıların ve saklanmış DEAŞ  militanlarının temizlenmesinin devam ettiği belirtilen açıklamada Musul’un  tamamen Irak ordusunun eline geçtiği kaydedildi.

Açıklamada, Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend'in şu  değerlendirmesine yer verildi:

"Küresel koalisyon, zalim ve kötü bir düşmana karşı tarihi  zaferlerinden dolayı Başbakan el-İbadi’yi ve Irak güvenlik güçlerini tebrik  ediyor. Ancak dikkat edin bu zafer DEAŞ’ı bitirmez ve önümüzde daha zor bir savaş  var. Ama ikiz başkentlerinden birini ve sözde halifeliklerinin bir incisini  kaybetmeleri onlara elbette ki büyük bir darbedir. Musul hem ordu için zor bir  savaştı ve koalisyon çetin bir savaş sonucu elde ettikleri zaferlerini kutlarken  Iraklı ortaklarının yanında durmakla gurur duyuyor."

Açıklamada, Iraklı milis ve Kürt Peşmerge kuvvetlerinin de katkılarına  değinilirken Musul’un işgalinde DEAŞ’ın Atabey Nurettin Zengi Camii ve Hazreti  Yunus Türbesi dahil kentteki birçok dini ve kültürel yapıyı yok ettiği ifade  edildi.

DEAŞ’ın Irak’ın birçok bölgesinde varlığını sürdürmeye devam ettiği  belirtilen açıklamada koalisyonun örgüte karşı Irak’ın yanında olacağı vurgulandı.

YORUM EKLE