ABD, IŞİD'i Doğu Asya'dan da temizleyeceklerini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Filipinlerdeki konuşmasında IŞİD'in Doğu Asya'dan temizlenmesine verdikleri önemi vurguladı.

Dış Haberler 07.08.2017, 20:10
ABD, IŞİD'i Doğu Asya'dan da temizleyeceklerini açıkladı

Doğu Asya Bakanlar Toplantısına katılacak olan Tillerson, terörle mücadele başta olmak üzere bölgedeki sorunları görüşeceklerini belirtti.

Doğu Asya'da, özellikle Filipinlerde terör örgütü IŞİD'in varlığını ve yükselişini durdurmanın önemine işaret eden Tillerson, terör şüphelilerinin izini sürmek ve sınır güvenliğini sağlamak için bilgi paylaşımı konusunda işbirliği çağrısı yaptı. "Teröristler için güvenli sığınakları ve finansal ağları engellemek" adına Tillerson, "Doğu Asya Bakanlar Toplantısında yapılacak ciddi miktar işleri olduğunu" ifade etti.

Tillerson, Filipinler hükümetine IŞİD'e karşı mücadelede destek verdiklerini, Marawi ve Mindanao'da hükümete istihbarat ve takip bilgisi verdiklerini, Filipin güvenlik güçlerine "pek çoğunun hiç karşı karşıya kalmadığı şekillerde savaşan bir düşmanla nasıl başa çıkılacağı konusunda eğitim ve rehberlik sağladıklarını" belirtti.

IŞİD'e karşı durumu "kontrol altına almaya başladıklarını" söyleyen Tillerson, ancak "asıl zorluğun, çatışmalar bittikten sonra tekrar ortaya çıkmamasını sağlamak" olduğunun altını çizdi. ABD Dışişleri Bakanı, "Bu düşmanla dünyanın başka yerlerinde başa çıkma deneyimimizin, (Filipinlilere) faydası var," diye konuştu.

II. Dünya Savaşı anıtına ziyaret

Rex Tillerson, II. Dünya Savaşı sırasında Filipinlerde ölen 17 bin kadar Amerikan askerinin mezarının bulunduğu Manila Amerikan Mezarlığı ve Anıtını ziyaret etti; anıta çelenk bıraktı.

Yorumlar (0)
25°
açık